Wasze regionalne dania

napisał/a: samsam 2006-09-13 21:07
Marusia podpowiedziała mi nowy temat z zakresu kulinariów.
Jakie są Wasze regionlane potrawy. Jest tu sporo forumowiczek ze Śląska, a jak wiadomo kuchnia śląska jest bardzo sławna i smaczna.
Co byście zaproponował swoim gościom z innego regionu, czym przywitały?
napisał/a: jente8 2006-09-13 21:27
Kluski śląskie ponad wszystko! Do tego sos i rolada (dla niewtajemniczonych: zrazy) i kapusta
Ja niestety nie bardzo wiem, które potrawy są typowo śląskie, a które ogólnopolskie, bo u mnie w domu robi się i jedne, i drugie. Trudno mi więc wymienić jakieś tak, żeby mieć 100% pewność, że to są potrawy typowe dla Śląska.
A czy makówka na Święta to jest ogólnopolska potrawa? Bo jeśli śląska, to dopisuję do listy Przepis dostałam dopiero 2 lata temu od Marusi (albo jej mamy), bo tego się akurat u mnie w domu nie robiło. A teraz się już robi, tzn. ja robię
napisał/a: Marusia 2006-09-13 21:37
Ula, a jak ci wychodzi ta makówka? :)

Do dań wigilijnych dopisuję jeszcze moczkę i konopiotkę.
Inne śląskie potrawy to: wodzionka, kołocz, kopa i szpajza (przynajmniej tak mi się wydaje). Tradycyjny śląski obiad to oczywiście: rosół, rolada, kluski z sosem i modro kapusta.
napisał/a: samsam 2006-09-13 22:25
Marusiu mogłabyś nam zdradzić, co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami
napisał/a: jente8 2006-09-14 00:43
Kołocz - czy masz na myśli kołocz taki jak przed ślubem?
Kopa, moczka - nie przepadam. Ale w sumie każda smakuje inaczej, każdy je inaczej robi, więc może po prostu trafiałam na te niewłaściwe. Chociaż... u Ciebie moczka mi smakowała oczywiście Ale przy makówce i tak się chowa
Wodzionka - nie miałam okazji jeść, ale wiem, co to
Szpajza i konopiotka - nazwy słyszałam, ale nawet nie wiem, co to jest...

A makówka wychodzi mi świetnie - jak robiłam pierwszy raz to jadłam sama (więc oczywiście, że JA uważam, że wyszła świetnie ), ale w zeszłym roku to już próbowali prawie wszyscy i bardzo im smakowała Jeszcze raz dziękuję za przepis!
napisał/a: iza19821 2006-09-14 07:27
MOczka-czy moze mi ktos podac na nia przepis(bede wdzieczna)
Chyba naprawde slaskim obiadem jest
rolada+kluski+czerwona kapusta+(buraki)+sos.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-..-.--.-.--.
wstawaj szkoda dnia!
napisał/a: indiend 2006-09-14 07:56
U nas niestety nie ma zadnych dan regionalnych...chyba...a jesli sa to jak sie dowiem to napisze:P
napisał/a: Marusia 2006-09-14 16:15
Ula, co ty mówisz, kopa jest przepyszna!!!

Kopa i szpajza to są desery, które robi się z okazji "większych" imprez.
Kopa- w skład wchodzi pokruszone kokosowe ciasto (namoczone w spirytusie), owoce "z puszki" (brzoskwinia, ananas), rodzynki i bita śmietana. Układa się ją na talerzu w taką "kopkę" ;)
Szpajza- jest to coś w rodzaju ptasiego mleczka (tyle, że mocno alkoholowego i z rodzynkami). Jem ją bardzo rzadko, bo jest na stole razem z kopą i ciastami, dlatego zawsze brakuje mi na nią miejsca w żołądku

Wodzionka- jest to zupa ugotowana na samym czosnku i przyprawach, z dodatkiem masła. Do gotowej zupy wrzuca się kawałki chleba i je się ją z ziemniakami purre.

Kołocz- dokładnie- takie ciasto, jakie jest dawane przed ślubem :) (może być z serem, z makiem albo z jabłkami)

Konopiotka- zupa wigilijna z nasion konopii i z kaszą gryczaną. Można ją robić na słodko lub gorzko- my robimy na gorzko, więc "gościom" zazwyczaj nie smakuje ;). Do tego smaku trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Przepis na moczkę podam przed świętami, bo składniki znam, ale nie pamiętam ilości...
napisał/a: samsam 2006-09-14 16:47
Ja bym chciał przepis na kopę i makówkę
napisał/a: iza19821 2006-09-14 17:03
Ok Marusia-bede czekac na przepis
napisał/a: jente8 2006-09-14 21:40
Marusia napisal(a):Ula, co ty mówisz, kopa jest przepyszna!!!

Kopa i szpajza to są desery, które robi się z okazji "większych" imprez.
Kopa- w skład wchodzi pokruszone kokosowe ciasto (namoczone w spirytusie),


No właśnie - ta kopa, którą miałam okazję próbować, smakowała jakby się w 90% składała z samego spirytusu Ktoś po prostu przesadził ale się zraziłam.

Właśnie - napiszcie coś o daniach regionalnych z innych części kraju, bo ja żadnych nie znam, a jestem ich bardzo ciekawa. Byłyśmy ostatnio na Mazurach i koleżanka bardzo chciała spróbować jakiejś regionalnej potrawy... i jakoś nie dało się nigdzie dowiedzieć, co jest w ogóle charakterystyczne dla tego regionu
napisał/a: Marusia 2006-09-17 13:37
Na kopę niestety nie znam przepisu (u nas w domu się jej nigdy nie robiło, za to przepyszną robi "teściowa")
A przepis na makówkę może dać Ula :D