Jak zamienic zwykłą działke w budowlaną?

napisał/a: Gwiazdka87 2007-08-03 16:53
Może ktoś wie jakie są procedury, żeby ze zwykłej dziłki zrobić budowlaną?
napisał/a: Madziulka1 2007-08-03 17:01
Gwiazdka87, witaj,
My jestesmy od jakiegos czasu na etapie przeksztalcania dzialki. Niewiem jaki ma byc charakter twojej ( czy tylko pod budowe domu czy pod jakas dzialalnosc gospodarcza) My mamy pod dom i dzialalnosc gosp. i to trwa juz dobre trzy lata :/ ( nie dajemy lapowek dlatego tak dlugo) najlepiej jezeli udasz sie do urzedu i tam ci wszystko powiedza. Ale z tego co pamietam musisz wykonac pomiary gruntu tzw.ekofizjografia. troche kosztowne przedsiewziecie. musisz tez udac sie do zarzadu drog i wyznaczenie zjazdu do dzialki ( jezeli takiego nie ma) sprawdz jakie sa media na dzialce tzn. prad itd. tez musisz uzyskac pozwolenie na przylaczenie. Samo przeksztalcenie dzialki z rolnej na budowlana trwa okolo 8 msc. A w gminie lub urzedzie uzyskasz info gdzie zlozyc podanie o przeksztalcenie. Powodzonka :)
napisał/a: Gwiazdka87 2007-08-07 14:51
Dziękuję za odpowiedz, my chcielibyśmy przekształcić działkę pod dom, tylko zastanawiamy sie czy każda można?
napisał/a: Madziulka1 2007-08-07 15:04
raczej tak. Mysle ze powinniscie najpierw zbadac mozliwosci terenu czy nie jest podmokly czy bagnisty. Ekofizjografia powinna wam to powiedziec.
napisał/a: Belay 2007-08-08 08:57
Co rozumiesz pod pojęciem ZWYKŁEJ DZIAŁKI? Działka może być rolna, leśna, pod inwestycję i inna (np. siedliskowa)

Jeśli jest to działka rolna to przed Wami prawdziwa przeprawa z urzędami. Żeby na działce postawić dom, należy wykonać dwie czynności: odrolnienie i w niektórych przypadkach wyłączenie z produkcji.

Trzeba sprawdzić w planie zagospodarowania czy działka jest odrolniona.

Odrolnieniem gruntu zajmuje się gmina, w trakcie ustalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - tylko wtedy może zdecydować ona, które z terenów rolnych mogą (mają) stać się działkami budowlanymi.

Jeśli gmina w ogóle nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego to niestety nie ma szans na odrolnienie działki :( - dopóki gmina nie ustali takiego planu - o postawieniu na niej domu możecie tylko pomarzyć.

Jeżeli grunt jest odrolniony, trzeba wystąpić o wyłączenie go z produkcji rolnej. Są dwie opcje:

1. Jeśli ziemia należy do klasy I, II, III, IIIa, IIIb lub w przypadku użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VII, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego - KONIECZNA jest zgoda na wyłączenie z produkcji. Rzadziej, ale zdarza się, że przy gruntach klasy IV, IVa i IVb pochodzenia mineralnego również taka zgoda jest potrzebna - najczęściej ma to miejsce w przypadku gdy gmina podjęła uchwałę o ochronie tych gruntów w swoim regionie.

Decyzję w sprawie wyłączenia wydaje starostwo (dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami)

Do wniosku trzeba wówczas dołączyć:
- wypis z rejestru gruntów (wraz z kopią mapy ewidencyjnej)
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- projekt zagospodarowania działki na aktualnej kopii zasadniczej wraz z wielkością powierzchni do wyłączenia z produkcji rolnej (dot. to powierzchni pod budynkiem)
- dokument stwierdzający własność działki (akt notarialny, wypis z księgi wieczystej)

W przypadku domów do 500m2 nie ponosi się żadnych opłat za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.

Po uzyskaniu decyzji o wyłączeniu działki z produkcji rolnej składa się wniosek o pozwolenie na budowę.

2.
Jeżeli ziemia jest gorszej jakości, tzn. należy do użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb mineralnych można od razu wystąpić o pozwolenie na budowę.
napisał/a: Cubanita 2007-08-08 09:11
Baley ma rację, ale jako osoba pracująca w urzędzie miasta, radzę wam iść osobiście do urzędu lub starostwa i samemu się dowiedzieć. Takimi rzeczami zajmuje się wydział geodezji, który m.in. zajmuje się przekształceniami użytków. Lepiej się upewnić - bo załączniki mogą być nieco inne niż pisze Baley.. u nas np. nie wszystkie są wymagane - bo sam urząd o nie występuje. Jeśli nie ma panu zagospodarowania przestrzennego, może być studium uwarunkowań i kirunków zagosp. gminy
napisał/a: krombi 2008-09-03 18:17
procedury są skomplikowane, ale można je pokonać. Powodzenia