Wybor pralki

napisał/a: malinka20 2008-02-20 01:47
Mam mala lazienke, dlatego zastanawiam sie nad pralka ladowana od gory. Wiem, ze sa zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiazania. Chcialabym posluchac argumentow obu grup :)
http://www.agito.pl/pralki/electrolux_intuition_ewt_9120_w.1532.38934.html
Zastanawiam sie nad czyms takim - jest niedroga i wyglada calkiem przyzwoicie.
napisał/a: Itzal 2008-02-20 08:16
Ja bym sie nigdy nie zdecydowala na ładowaną od góry, a w przypadku małej łazienki tym bardziej - w ładowanej z boku góre pralki mozna jeszcze jako stolik czy poleczke wykorzystać, a w łądowanej od góry taka wersja odpada
napisał/a: Cubanita 2008-02-20 08:49
Dla mnie tez z ładowaniem od góry odpada. Musisz popatrzeć ile ci się w taką pralkę jednorazowo zmieści... niewiele, jak włożysz np. zasłony to już nic nie wetkniesz
Ja tez nie mam zbyt dużej łazienki... i tez stałam kiedys przed wyborem pralki. Nie wybrałam ładowanej od góry.. nie pamiętam juz czemu, ale wiem że bardzo wnikliwie studiowałam wady i zalety, parametry techniczne i ceny... ja kupiłam pralke Candy - taką z drzwiczkami tradycyjnymi , ale węższą niż zwykłe pralki - ma chyba ok30cm.... to mniej więcej to samo co te od góry ładowane.... za to ten mój stwór jest strasznie pakowny - śmiało w dwójke robimy pranie w niej i nie narzekamy na jej pojemność.
A i jeszcze jedno.. trzeba wziąć pod uwage że pralki ładowanej od góry nie dosuniesz dużo do ściany - bo musi być luz jak podnosisz klapkę... więc zawsze to dochodzi parę centymetrów - a w tradycyjnej nie ma tego problemu
napisał/a: H2O 2008-02-20 11:13
W naszym starym mieszkaniu rowniez mielismy malutka lazienke...kupilismy Indesit WITL 120 otwierana od gory....Jestem z niej bardzo zadowowlona . Teraz mamy wieksza lazienke...ta sama pralka wyglada nadal zgabniutko, chodzi ciuchutko...
Pelliroja napisal(a):w ładowanej z boku góre pralki mozna jeszcze jako stolik czy poleczke wykorzystać, a w łądowanej od góry taka wersja odpada
Racja...z tym sie zgadzam, ale nam to nie pzreszkadza..
napisał/a: iwa_ch 2008-02-20 11:38
Pelliroja, zgadzam sie z wykorzystaniem na póleczkę, a mamy małą łazienkę więc ostatnio upatrzyłam sobie taka z Amici jest trochę węższa i chyba będzie ok
napisał/a: Belay 2008-02-20 12:22
napisal(a):Dla mnie tez z ładowaniem od góry odpada. Musisz popatrzeć ile ci się w taką pralkę jednorazowo zmieści...


Niestety ludzie często myślą, że pralki ładowane od góry są mniej pakowne - co w większości przypadków nie jest prawdą - wystarczy tylko dobrze czytać informacje techniczne o pralkach w obu przypadkach.

Nie lubię pralek od góry bo wkurza mnie zdejmowanie wszystkiego co na niej leży za każdym razem, gdy chce się coś do niej włożyć - niestety aktualnie mam taką pralkę (pojawiła się w domu przede mną), a jest w doskonałym stanie, więc jej na razie nie wymieniam.

Gabarytowo te pralki też często wcale nie są mniejsze (pomijam te, które jednak mniejsze są :P) od pakowanych z przodu - są węższe (zmieszczą się np. w węższą szczelinę między dwoma urządzeniami), ale prawie zawsze są głębsze (bardziej wystają).

Cubanita napisal(a):A i jeszcze jedno.. trzeba wziąć pod uwage że pralki ładowanej od góry nie dosuniesz dużo do ściany - bo musi być luz jak podnosisz klapkę...


To akurat zależy od pralki bo nie w każdej klapa jest otwierana "na maksa" i musi stać odsunięta od ściany. Moja ma przyciski i pokrętła na górze, a więc zawiasy klapy znajdują się nieco dalej od brzegu pralki i stoi całkiem dosunięta do ściany - tzn. na tyle na ile pozwalają kable i rurki znajdujące się z tyłu

Ja bym jednak większą wagę zwróciła na klasę pralki - zarówno klasę efektywności jak i energetyczną. Najlepiej wybierać pralki z kategorii A oraz A+.

Warto też zwrócić na programy prania tkanin i wybrać taką pralkę, która najbardziej będzie dopasowana do naszych potrzeb. Im więcej funkcji i programów tym cena pralki wyższa - a czasem większości z nich i tak nigdy się nie używa, więc jest nad czym myśleć :)

Co jeszcze... ilość obrotów wirówki chyba też jest dość istotna. Z tego co wiem to optymalna prędkość wynosi 800 obrotów na minutę.

Ciekawą opcją są pralki, które posiadają zawór odcinając dopływ wody do pralki w sytuacji, gdy dochodzi do awarii oraz wycieku wody z samej pralki bądź wężyka. Przynajmniej mamy pewność, że gdy zostawimy włączoną pralkę i wyjdziemy do sklepu - to w między czasie nie zalejemy mieszkania swojego i sąsiadów :)

Jak ktoś pierze często i dużo to przydatna może się okazać funkcja, która sama waży zawartość bębna i na tej podstawie dopasowuje ilość wody do ilości pranych ubrań - oszczędność wody i energii.
napisał/a: iwa2 2008-02-20 13:25
Cubanita napisal(a):Musisz popatrzeć ile ci się w taką pralkę jednorazowo zmieści

przecież to zależy od ładowności, do mojej mieści się 5 kg, a do Twojej Cubanita?
Cubanita napisal(a):bo musi być luz jak podnosisz klapkę... więc zawsze to dochodzi parę centymetrów

żadnej pralki nie dosuniesz całkiem do ściany bo są tam różne bajery ale żeby drzwiczki zabierały jakąś powierzchnię łazienki to pierwsze słyszę i nawet nie mogę sobie tego wyobrazić
mirabelka, polecam Ci pralkę ładowaną od góry, mamy taką i jesteśmy bardzo zadowoleni z jej pracy poza tym zajmuje mniej miejsca niż zwykła
a co do tego żeby z pralki zrobić półeczkę to mi się nie podobają takie garuchy w łazience
napisał/a: Belay 2008-02-20 13:29
iwa napisal(a):a co do tego żeby z pralki zrobić półeczkę to mi się nie podobają takie garuchy w łazience


Takie co?

U mnie pralka służy za miejsce na które odkładam suszarkę do włosów po suszeniu włosów oraz jako leżanka dla kotów ;) więc dodatkowo mam utrudnione zadanie, gdy zamierzam coś wyprać, albo zapakować do pralki.

Niestety moja pralka jest dość głęboka i muszę się mocno nachylać i sięgać, żeby wyjąć skarpetkę, która leży na samym dnie, co doprowadza mnie do szału przy każdym praniu. W pakowanej od przodu, nie ma tego problemu
napisał/a: iwa2 2008-02-20 13:32
garuch to jak wszystkiego jest nasrane, na przykład na pralce sorrki ale mam przed sobą tylko taki jeden widok w pewnym mieszkaniu (nie w swoim)
ja to chyba mam bardzo długie ręce bo nie widzę w tym problemu
napisał/a: Belay 2008-02-20 14:56
iwa napisal(a):ja to chyba mam bardzo długie ręce bo nie widzę w tym problemu


albo ja mam za duże cycki i zahaczam o pralkę ;) ale dobra, nie zmieniajmy tematu. Dziękuję za wyjaśnienie :)
napisał/a: Cubanita 2008-02-20 14:57
iwa napisal(a):żadnej pralki nie dosuniesz całkiem do ściany bo są tam różne bajery ale żeby drzwiczki zabierały jakąś powierzchnię łazienki to pierwsze słyszę i nawet nie mogę sobie tego wyobrazić
to postaraj sobie wyobrazić sytuacje ze otwierasz szafkę która jest na maxa dostawiona do ściany, a drzwiczki jej przy zawiasach kończa się równo na ścianie.. otworzysz?.... musi być troche luzu... no bo zawias musi pracować
napisał/a: iwa2 2008-02-20 15:00
Cubanita, ale drzwiczki pralki nigdy nie kończą się przy ścianie, przed ścianą jest panel z wyświetlaczem nawet Belay o tym pisała