Terminarz-co,gdzie,kiedy

napisał/a: atka83 2006-09-26 23:22
12 - 6 miesięcy wcześniej
Zdecydować się na ślub konkordatowy czy cywilny
Wybrać miejsce, gdzie chcemy zawrzeć związek małżeński.Nie koniecznie musi być to parafia pana lub panny młodej, można wybrać kościół np. ze względu na jego indywidualny charakter.
Ustalić orientacyjną datę ślubu, pomyśleć o podróży poślubnej, pomyśleć o urlopie.
W przypadku ślubu sakramentalnego lub konkordatowego warto dowiedzieć się o terminach nauk przedmałżeńskich.
Przygotować przybliżoną listę gości.
Wybrać i potwierdzić kandydaturę świadków.

6 miesięcy wcześniej
Zdecydować, gdzie chcemy brać ślub.
Ustalić, gdzie i kiedy odbędą się wieczory: kawalerski i panieński.
Zdecydować, gdzie urządzimy przyjęcie ślubne. Zarerwować termin w restauracji, przy wyborze pamiętajmy o tym czy sala jest dość duża aby goście bawili sie konfortowo.
Wybrać fotografa i firmę video - poczynić rezerwacje. Wcześniej dobrze jest popytać znajomych, które z nich oferują naprawdę profesjonalne usługi

5 miesięcy wcześniej
Czas na wybór strojów ślubnych - zakup, krawiec, wypożyczalnia. Panna Młoda powinna już zdecydować się na fason, pomyśleć o dodatkach - welon, buty, bielizna, rękawiczki.
Definitywnie określić listę gości na wieczór kawalerski i panieński, ślub, koktajl, wesele.
Wiedząc już jakie poniesiemy wydatki , precyzyjnie przyjrzeć się budżetowi.
Pomyśleć o osobach , które pomogą nam w bezpośrednich przygotowaniach do ślubu ,takich jak dekoracja samochodu i zapytać o zgodę.

4 miesiące wcześniej
Pora na garnitur dla Pana Młodego.
Warto też pomyśleć o dodatkach - jakie buty - krawat czy mucha.
Zaklepać urlop w pracy.
Dokonać rezerwacji na podróż poślubną.
Stworzyć listę wymarzonych prezentów.
Zabrać się za przygotowanie niezbędnych dokumentów.


3 miesiące wcześniej
Zamówić zaproszenia - wybrać wzór i zlecić druk. A może również warto zamówić wizytówki.
Rozstrzygnąć kwestię transportu dla młodej pary i gości. Koniecznie dokonać rezerwacji.
Rozwiązać problem noclegów dla przyjezdnych gości.
Jeśli przewidujemy intercyzę - wybrać się do notariusza.
Kupić obrączki i oddać je do wygrawerowania inicjałów wybranka serca oraz daty ślubu.

2 miesiące wcześniej
Wysłać zaproszenia, tak by goście mieli czas zarezerwować czas na ten dzień i potwierdzić swoją obecność.
♦Potwierdzić termin fotografa i w firmie video.

1 miesiąc wcześniej
Koniecznie ustalić wszystkie szczegóły przyjęcia weselnego - menu, alkohole, nakrycie, dekorację stołu.
Wybrać i zamówić tort weselny.
Zarezerwować wizytę u fryzjera, make-up, manicure.
Rozpocząć regularne wizyty u kosmetyczki, w solarium, u masażystki.
Ustalić osoby, które pomogą w przyjmowaniu prezentów i zajmą się ich przechowywaniem.
Zamówić kwiaty - wiązanki, stroiki do włosów, butonierki Pana Młodego, kwiaty dla druhny.

2 tygodnie wcześniej
Sprawdzić, kto przesłał potwierdzenia przybycia na ślub i na tej podstawie ostatecznie zweryfikować listę gości.
Zaplanować sposób rozsadzenia gości przy stole.
Dokonać generalnej przymiarki strojów ślubnych - już z próbną fryzurą i makijażem.
Skontrolować drobiazgi: spinki do mankietów, rajstopy, kosmetyki.

1 dzień wcześniej
przygotować dokumenty (dowody osobiste, zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i o spowiedzi św.)
przygotować obrączki.
spakować weselny niezbędnik (igła, nitka, agrafka, zapasowe rajstopy, zapasowa koszula, kosmetyki, tabletki przeciwbólowe, plastry opatrunkowe itp.).
przewieźć ciasta i torty do restauracji.

w dzień ślubu
wizyta Panny Młodej u fryzjera i kosmetyczki.
zabrać przygotowane wczoraj dokumenty.
zabrać obrączki.
odebrać wiązankę ślubną.
zabrać przygotowany wczoraj niezbędnik.
napisał/a: Klusia 2006-09-27 02:52
Super ten termminarz :) na pewno nam się przyda :) thxulki!
napisał/a: samsam 2006-09-27 08:17
Taki terminarz jest równiez na portalu we-dwoje.
http://www.we-dwoje.pl/planowanie;slubu,kategoria,29.html
Zachęcam Was również do poczytania innych artykułów o ślubie i weselu na naszym portalu. Znajdziecie tam wiele porad a także tematów do dyskusji na forum.
napisał/a: iza19821 2006-09-27 09:09
Ale wam fajnie dziewczyny ze mozecie sobie wszystko zalatwiac na miejscu...tez bym tak chcialam
napisał/a: Tośka 2006-09-27 09:59
6 mies przed ślubem rezerwaja lokalu ??
Ten punkt przeniosłabym do grupy "12-6 mies wczesniej" , Kościół też, bo to różnie z nimi bywa, zwłaszcza z ładnymi, może nam potem np godzina nie spasować :)

Duzo wcześniej niż miesiąc przed należy udać sie do restauracji i spisać umowę przedwstępną. Zabezpieczenie w razie czego. Bo restauracja bez tej umowy może wam po prostu zwrócić zaliczke.

Dodałabym załatwienie poapierów z USC ( 3 mies przed bo tylko tyle ważne)
i załatwienie papierków w Parafii : zaświadczenie o chrzcie i bizremowaniiu (teraz podobno 6 mies ważne) , zapowiedzi, zgoda na pobłogosławienie małżeństwa itp.

Gości którzy przyjeżdzaja np z daleka ( 2 koniec polski) a zwłaszcza z zagranicy informowala bym dużo wcześniej np żeby mogli bilety nabyć ( ja informowałam 9 mies wcześniej kuzyna żeby bilety na tanie linie nabył)

I dla urody :)

Panna młoda powinna dużo wcześniej wybrać się do kosmetyczki, na pielęgnacje itp. Ostatni zabieg (tzw poprawka) powinien byc najpużniej tydzien przed, chyba ze jest to masowanie i maseczki odżywcze to może być wcześniej. W dzień ślubu polecam sam makijaż zamiast mordowania pyszczka (ale chyba o to chodziło)

Polecam tez zrobić wczesniej próbną fryzurke i makijaż.

Tyle jeżeli chodzi o moje wstawki :P
napisał/a: iza19821 2006-09-27 10:37
co do sali...to ja jeszcze mam duzo czasu...a bylo trudno zalawic wolny termin
napisał/a: Marusia 2006-09-27 14:39
Zgadzam się z Tośką- trzeba wziąć sporą poprawkę na tan kalendarz...
Nam na samo rozdawanie zaproszeń zejdzie ok miesiąca, więc wybierzemy je ok 4 miesięcy przed ślubem.
napisał/a: ~gość 2006-10-09 09:37
I moj kolejny problem...
Widzialam tutaj na forum rozpiske kiedy powinno zaczac sie przygotowania do slubu. Jednak moim zdaniem szukanie sali w wolnym terminie i jej znalezienie na 6 miesiecy przed slubem graniczy z cudem...
Wobec tego od czego powinnam zaczac i kiedy??
Jesli mozecie to pomozcie, bo przyznam ze boje sie ze o czyms zapomne, nie zdaze na czas i wogole
napisał/a: samsam 2006-10-09 12:20
Ja zaczynałam od zarezerwowania sali, na około 1,5 roku przed weselem.
(oj, nawet więcej, salę rezerwowaliśmy w październu=iku 2004 a ślub był w czerwcu 2006).
W styczniu 2005 zamawialiśmy kościół.
W czerwcu 2005 podpisaliśmy umoę z kamerzystą i fotografem (2 w 1).
W lipcu 2005 zarezerwowaliśmy orkiestrę (która, na marginesie, odmówiła nam zagrania na cztery dni przed weselem).
W listopadzie rozpoczęłam wędrówki po salonach ślubnych. Wybrałam tą naj i pierwszą przymiarkę miałam w marcu 2006.
napisał/a: iza19821 2006-10-09 12:43
Z mojego doswiadczenia wiem(bo mialam trudnosci)ze najpierw trzeba znalezsc sobie sale,ja choc wesele mam w 2008 roku to sale juz mam z podpisana umowa i zaliczka.
napisał/a: Marusia 2006-10-09 17:15
Wszędzie jest troszkę inaczej z kolejnością. Ty mieszkasz w Krakowie, więc chyba najlepiej doradzi ci Anetka.
W moim przypadku szukanie sali na rok i 2 miesiące przed ślubem w zupełności wystarczyło (bo nie miałam zaplanowanej konkretnej daty- "wzięliśmy" jedyny wolny termin w sierpniu).
Zespół na rok przed ślubem w zupełności wystarczył, kamerzystę i fotografa zaklepiemy dopiero na pół roku przed weselem.
Tobie dochodzi jeszcze rezerwowanie kościoła, natomiast w moim przypadku byłoby to śmieszne (nie ma czegoś takiego, jak rezerwacje- idziemy do księdza i prosimy o konkretną datę i godzinę choćby po naukach przedmałżeńskich na miesiąc przed ślubem).
napisał/a: Smerfeta 2006-10-09 18:16
U mnie wystarczyło zamówienie sali 7 miesięcy przed ślubem i i tak właściciel mówił ze to za wcześnie, bo nic konkretnego jeszcze nie da sie ustalić i mamy przyjechać jakieś 2-3 miesiące przed...

A zespół też zamówilismy niedawno

z załatwień to tyle jak narazie....dojdzie jeszcze na dniach rezerwacja kościoła, a po nowym roku reszta

Ja mieszkam w małej miejscowości, i gdybym przyszła 1,5 roku przed ślubem np. zamiawiac sale, to by mnie wysmiali.....

Ale wiem ze w większych miastach tak jest, i nic by sie nie dało juz załatwic np, 7 mięsięcy przed ślubem