Jakie są objawy miazdzycy?

napisał/a: liwa31 2009-09-11 18:25
Witam, moja mama ma prawie 68 lat, i mieszka sama. Ostatnio skarzyła się na takie różne dolegliwości jak : ciagle zimne stopy i dłonie, mówiła też że częśto chodzi senna, i ma mroczki przed oczami...siostra mamy miała od zawsze problemy z cholesterolem, i mama twierdzi ,że ona tez pewnie ma , twierdzi ,że to rodzinne, i nawet nie ma po co iść do lekarza. Ja się jednak coraz bardziej zaczynam martwic i boję się ,żeby to nie była miażdżyca...jakie mogą być jeszcze inne objawy przy tej chorobie i jakie najlepiej wykonac badania?
napisał/a: alicja221 2009-09-11 20:08
sliwa31, objawy u Twojej mamy jak najbardziej moga byc zwiazane z miazdzyca. Blaszki miazdzycowe zwezaja swiatlo naczynia krwionosnego prowadzac przez to do niedokrwienia danego narzadu. Miazdzyca najczesciej dotyczy serca ( choroba wiencowa), konczyn dolnych, mozgu. Jest obecnie wiele lekow obnizajacych poziom cholesterolu, m.in. statyny, ktore udowodniono, ze wydluzaja pacjentom zycie zmniejszajac ryzyko zawalu serca czy udaru mozgu. Niektorym pacjentom niestety nie sluza ( podnosza zbytnio frakcje enzymow watrobowych) i wowczas mozna je zastapic np. kw. acetylosalicylowym ( Aspiryna).

Objawy miazdzycy ( oprocz tych, ktore wymienilas) to dusznosc ( zwykle wysilkowa), uczucie "ciezaru" na klatce piersiowej, gniecenie, pieczenie za mostkiem promieniujace do zuchwy, barkow, niekiedy brzucha. Poza tym tzw. chromanie przestankowe, czyli bole miesni kk. dolnych podczas wysilku fizycznego, ktore ustepuja po odpoczynku- zaawansowanie choroby okresla sie iloscia krokow/metrow, jakie pacjent moze przejsc. Z niedokrwienia tetnic mozgowych to zawroty glowy, zaburzenia pamieci, TIA ( przemijajace ataki niedokrwienne) objawiajace sie m.in. przejsciowymi zaburzeniami czucia twarzy/calego ciala, trudnosciami w mowie.

Przy miazdzycy bardzo wazna jest kontrola cisnienia tetniczego i cukrzycy ( jesli wspolistnieje). Gdyz nadcisnienie tetnicze i zle prowadzona cukrzyca znacznie zwiekszaja ryzyko powiklan miazdzycy.

sliwa31, pewnie caly ten moj wywod Cie troche przestraszyl, ale spokojnie! Mama niewatpliwie musi udac sie do lekarza ( najprosciej rodzinnego) i zrobic takie badania, jak: cholesterol calkowity, HDL, LDL, glikemia, morfologia krwi obwodowej, EKG, no i oczywiscie zbadac cisnienie tetnicze ( jesli dotychczas go nie kontrolowala).

Pozdrawiam i zycze powodzenia!
napisał/a: sorrow 2009-09-12 00:32
sliwa31 napisal(a):ciagle zimne stopy i dłonie, mówiła też że częśto chodzi senna, i ma mroczki przed oczami

Czy mama robiła sobie badania w kierunku niedoczynności tarczycy? Jeśli nie to zasugeruj jej wizytę u endokrynologa. Skieruje ją na proste badanie, które być może wskaże właśnie na tarczycę, a nie zmiany miażdżycowe.
napisał/a: karo1ina 2009-09-14 10:13
jeśli podejrzewasz e to moglaby być miazdzyca to koniecznie idz z mama do lekarza. Są na to specjalne testy które zleci lekarz. To mogą tez być problemy z krazeniem. Ale to koniecznie trzeba zrobic badania kontrolne.
napisał/a: ewa_g1 2009-09-15 10:55
Prede wszystkim namów mamę - szczególnie jeśli mieszka sama na badania. Takie obajwy nie sugerują jeszcze zbyt wiele, ale może to być bardziej optymistycza wersja jak niskie ciśnienie. Sama użerałam się z tą dolegliwością przez wiele lat myslac ,że wlasnie przyczyna jest jakaś inna, w koncu po kilku omdleniach i stwierdzonych badaniach , lekarz dał mi gutron, na wyrównanie ciśnienia, i jak na razie cieszę się pełnym zdrowiem. Naprawdę w tym wieku nie warto bagatelizować żadnych objawów.
napisał/a: Gaius_Publius 2009-09-16 13:27
Badania na miażdzyce to z tego co wiem : krwi - w tym cholesterol, ciśnienie również się bada , i pewnie przydaloby się ekg..a tak profilaktycznie to ponoc daktyle są dobre na miazdzyce.
napisał/a: mazepa78 2009-09-17 10:17
miadzyca to nic przyjemnego, mój ojciec w wieku 55 lat zaczal mieć z tym powazne problemy, tez takie skostnaile nogi ciagle, bole , w koncu obudzilismy się wszyscy jak dostal już zapalenia tetnic konczyn dolnych i okazalo się ze to wlasnie miazdzyca....lepiej isc z mama do lekarza nie ma co czekac.
napisał/a: gwiezdna 2009-10-19 19:57
Mroczki przed oczami i senność to może być skutkiem niskiego ciśnienia, ale w tym wieku diagnoza powinna byc postawiona przez lekarza specjalistę, bo miażdżyca nie boli, ale płytka miażdżycowa może pękać, doprowadzać do zakrzepów, wylewu czy zawału serca. Koniecznie trzeba iść do lekarza.