Co na odleżyny?

panigruszka
napisał/a: panigruszka 2014-06-17 13:28
Mój dziadek jest właśnie po operacji biodra, czeka go długie leżenie w łóżku. Niestety zaczynają robić mu się odleżyny, mimo częstych zmian pozycji i masowania. Jak zapobiegać powstawaniu odleżyn i czym leczyć już te powstałe? Możecie coś poradzić?
napisał/a: HotChocolate 2014-06-22 21:11
może materac przeciwodleżynowy? w szpitalach chyba je stosują. Higiena podwojona, częsta zmiana bielizny, wietrzenie. No i maści żeby rany się szybciej goiły. Współczuję bardzo, bo taka sytuacja uciążliwa i dla leżącego i dla rodziny która się nim opiekuje.
cindyjot
napisał/a: cindyjot 2014-06-26 12:49
Te powstałe to najlepiej smarować Sudocremem. U mnie w rodzinie się sprawdził, warto wypróbować. Najważniejsze to masować ciało i zapobiegać, żeby nie powstały nowe.
panigruszka
napisał/a: panigruszka 2014-06-27 19:46
Ale sudocrem jest na odparzenia u niemowląt. Działa również przeciwodleżynowo? Nie wiedziałam o tym a mam chyba jeszcze pół opakowania po dzieciakach.
napisał/a: kiniax 2014-06-27 22:13
Sudocrem pomaga w obu przypadkach i tak też jest stosowany. To że pomaga jednej grupie osób nie oznacza to iż innej nie może pomóc :)
napisał/a: weteranslubny1 2014-06-28 11:25
goździkowa napisal(a):Mój dziadek jest właśnie po operacji biodra, czeka go długie leżenie w łóżku. Niestety zaczynają robić mu się odleżyny, mimo częstych zmian pozycji i masowania. Jak zapobiegać powstawaniu odleżyn i czym leczyć już te powstałe? Możecie coś poradzić?


W trakcie mojej opieki nad leżącą osobą stosowaliśmy solcoseryl, czy linomag a na takie poważniejsze zmiany - opatrunki żelowe no i koniecznie trzeba chorego obracać żeby nie dopuścić do powstawania nowych odleżyn. Ważne też jest żeby chory leżał mniej więcej pod kątem 30 st. pościel nie może zawierać żadnych załamków i bardzo dobrze osuszać skórę po umyciu. Można też dostać różne poduszki/kółka przeciwodleżynowe.
Może ktoś jeszcze coś dopisze.
napisał/a: naturalna90 2014-06-30 17:14
My babci stosowaliśmy opatrunki z takimi specjalnymi żelami i maści. Miała wtedy prawie 81 lat, była mimo wszystko w dobrej formie ale złamana noga przykuła ją długo do łóżka i pojawiły się odleżyny. Takimi sposobami to właśnie leczyliśmy.
napisał/a: m-minnie 2014-07-11 07:44
Z własnego doświadczenia wiem, że u dorosłych przy odleżynach świetnie sprawdza się curiosin. Przyśpiesza regenerację uszkodzonej skóry i zabezpiecza ją przed ewentualnym powstaniem zakażenia. Mojej babci bardzo pomagał więc i może u Was się sprawdzi.