Autor Wiadomość

anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?

Dotri
Takie małe coś ;)

Wysłany: 2012-11-16, 12:59    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
Hej juz od ponad miesiąca mam niedobór żelaza w krwi przez to brakuje mi czerwonych krwinek. Wiąże sie to z brakiem apetytu zmęczeniem. Czasem coś zrobię i czuje sie jak bym przebiegła maraton. Najgorsze jest to ze muszę zmuszać sie do jedzenia nic mi nie smakuje :-/na śniadanie jem kilka kromek z różnymi rzeczami szynką warzywami później obiadco dziennie staram sie coś innego wymyślić ale połowa rzeczy tylko podziemie bo jim przez gardło nie przechodzi a później mam zgage :-/
Codziennie jem tabletki z witamina zeby wyniki nie były jeszcze bardziej tragiczne ...

Co wy jecie ? Macie jakieś sprawdzone przepisy na uzupełnienie żelaza?

Niebanalna

Wysłany: 2012-11-16, 14:45    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
Dotri napisał/a:
Co wy jecie ? Macie jakieś sprawdzone przepisy na uzupełnienie żelaza?

Dotri, mi jak morfologia poleciała na łeb na szyję Teściowa zakisiła barszcz z czerwonych buraków - paskudztwo, ale wyniki mam do teraz rewelacyjne! Piłam również sok ze świeżego buraka, wyciskałam do niego jabłko i marchewkę, żeby przeszło mi przez gardło i też skutkowało, ale surowy burak "śmierdzi" ziemią i miałam odruch wymiotny :563:

ula_jente

Wysłany: 2012-11-16, 18:28    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
Dotri, jak już wspomniała Niebanalna - sok z buraka. Ja miałam dość silną anemię w ciąży i ratowałam się świeżym sokiem, Mąż jeździł mi codziennie do sklepu specjalnie po taki sok... który jest paskudny i nigdy w życiu już go nie tknę ;) Choć w połączeniu z jabłkowym ujdzie. Dużo lepszy jest podobno właśnie taki zakiszony barszcz o którym też wspomina Niebanalna - tylko że ja nie umiałam go zrobić. Jest też do kupienia w kartonie, chyba z Hortexu, położne w szpitalu mi go polecały ale nie umiałam nigdzie kupić (a teraz jak na złość widuję go w sklepach) - podobno smaczniejszy niż sok z buraka a efekty podobne.

"Na twoją obcość, na moją inność, na dwie połowy w jednej łupinie - słodki orzech twardy do zgryzienia - na nieustanne sobą zdziwienie, na gniew i krzywdę i przebaczenie wybieram Ciebie."

reni_ka

Wysłany: 2012-11-16, 19:26    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
Dotri, tak jak piszą dziewczyny, chyba najpopularniejszym źródłem żelaza dla kobiet w ciąży jest sok z buraków. Buraczki faktycznie zawierają sporo żelaza, tylko jest jedno małe ale... wchłanianie żelaza z warzyw i owoców jest bardzo, bardzo małe bo wynosi tylko ok. 5%, natomiast z mięsa i ryb wynosi 25%. Dlatego ja mimo wszystko proponowałabym spożywanie większej ilości mięsa, szczególnie czerwonego. Świetnym źródłem jest wątróbka - ale wiadomo, że w ciąży jej spożywanie jest bardzo kontrowersyjne, chociaż wielu lekarzy zaczyna ją polecać swoim pacjentkom, bo faktycznie może wyprowadzić z anemii. Moją siostrę wątróbka wyciągnęła z anemii przy dwóch ciążach (zalecana przez dwóch różnych ginów) i mój gin też mi proponował jak mi się pogorszyły wyniki. Ale do tego absolutnie nie namawiam, bo tak jak pisałam spożywanie wątróbki w ciąży jest bardzo kontrowersyjne. Dobrym źródłem żelaza, prócz mięsa jest np. fasola, soja, otręby pszenne, natka pietruszki, morele suszone, sezam g:) Trzeba pamietać jednak, że np. wapń czy fosfor znacznie zmniejszają przyswajanie żelaza, dlatego jedząc produkty bogate w żelazo nie należy ich łączyć z nabiałem g:) Podobnie działa np. tanina zawarta w herbacie. Przyswajalność żelaza natomiast zwiększa witamina C g:) Jesli decydujesz się na zwiększenie ilości spożycia produktów pochodzenia roślinnego to musisz liczyć się z tym, że muszą to być naprawdę duże ilości. Ja piłam soki z buraków, jabłek i marchwi w naprawdę dużych ilościach mi u mnie niewiele to dało, a miałam tylko niewielki niedobór. Od buraków miałam już odruch wymiotny i pewnie nigdy już nie sięgnę po ten sok g;)

Gunia.a

Wysłany: 2012-11-17, 00:21    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
Dotri, ja nie miałam anemii, ale z tego co wiem to sok z buraków,herbata z pokrzywy i szpinak. Ogólnie też wit. C zwiększa przyswajanie żelaza.

A na jednym forum znalazłam "W jabłko wbij 3 duze gwoździe. zostaw je na 3 dni. po trzech dniach wyjmij gwozdzie i zjedz jabłko. musisz to powtarzac przez kilka dni a napewno pomoze. codzien szykuj po jednym jablku. " - instrukcja udzielona jednej dziewczynie przez gina ;)

http://okruszkowy-swiat.blogspot.com/

Dotri
Takie małe coś ;)

Wysłany: 2012-11-17, 05:29    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
Dzięki dziewczyny o tych liczonych barkach juz słyszałam tylko tez nie wiem jak je zrobic :-)
Spróbuje chyba soku z buraków widziałam tutaj w sklepie coś takiego ;-) niestety z hortexem w de jest trudniej ;-)
Co do watrobki na początku ciąży miałam na nią smaka i trochę mi sie wtedy przepadła i teraz mój organizm ją odrzuca ;-) jak zresztą dużo innych rzeczy ...

[ Dodano: 2012-11-17, 05:31 ]
Gunia napisał/a:

A na jednym forum znalazłam "W jabłko wbij 3 duze gwoździe. zostaw je na 3 dni. po trzech dniach wyjmij gwozdzie i zjedz jabłko. musisz to powtarzac przez kilka dni a napewno pomoze. codzien szykuj po jednym jablku. " - instrukcja udzielona jednej dziewczynie przez gina ;)

Fajny gin ;-)

Wysłany: 2012-11-17, 09:34    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
Tylko to by chyba musiały być bardzo stare gwoździe :P z nowymi bym nie ryzykowała, one nie są przypadkiem czymś pokrywane ochronnie? Ciekawa jestem jak to w końcu jest z tymi burakami, bo znowu się męczę za szybko i podejrzewam, że mi mięśniak anemię wywołał jak poprzednim razem :/

Niebanalna

Wysłany: 2012-11-17, 10:29    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
Mojej Mamie w aptece farmaceuta polecił tabletki z buraka na anemię. Nie wiem na ile są skuteczne, ale zapewniał, że jak komuś przez gardło nie przechodzi sok / barszcz z buraków, to można zastąpić to tabletkami.

reni_ka

Wysłany: 2012-11-17, 13:17    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
Gunia.a napisał/a:
A na jednym forum znalazłam "W jabłko wbij 3 duze gwoździe. zostaw je na 3 dni. po trzech dniach wyjmij gwozdzie i zjedz jabłko. musisz to powtarzac przez kilka dni a napewno pomoze. codzien szykuj po jednym jablku. " - instrukcja udzielona jednej dziewczynie przez gina
śmiesznie to brzmi, ale faktycznie jest tak, że żelazo przechodzi do produktów spożywczych g:) To tak jak w przypadku garnków żeliwnych, bo one w znacznym stopniu zwiększają zawartość żelaza w potrawach przygotowywanych w takich garnkach g:) Tylko jednocześnie może to wpływać na smak tych potraw g:)

Gunia.a napisał/a:
szpinak
szpinak faktycznie zawiera dużo żelaza, ale szczawiany w nim zawarte ograniczają jego przyswajalność nawet do 1% g;)

Niebanalna napisał/a:
Mojej Mamie w aptece farmaceuta polecił tabletki z buraka na anemię.
są są takie tabletki, na pewno z serii "Zioła w tabletkach", ale nie pamietam już jakiej firmy g;)

Wysłany: 2012-11-17, 13:49    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
reni_ka napisał/a:
są są takie tabletki, na pewno z serii "Zioła w tabletkach", ale nie pamietam już jakiej firmy
o to może z nimi spróbuję. Szczerze to unikam żelaza takiego w tabletkach, bo na zęby niekorzystnie wpływa :/ no i brzuch mi nie do końca tolerował jak brałam. Najlepsze były zastrzyki, ale ślady po nich mam już od 1,5 roku :/

Dotri
Takie małe coś ;)

Wysłany: 2012-11-20, 17:55    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
Ją niestety nie mieszkam w pl i z tymi tabletkami ciężko ;-) wogóle to gin zaleciła mi nie tabletki ale naturalne składniki np poparte jabłko z marchewka
Dlatego pytałam czy nie znacie jakiś przepisów ;-)
Kupiłam sobie tez sok z czerwonych buraków, i takie buraki w sloikach ni i dziennie pije dużo soku z czarnej porzeczki ... teraz tylko czekać na wyniki ;-)

lilidia

Wysłany: 2014-02-27, 15:37   
Ja chyba nie próbowałabym metody z gwoźdźmi w jabłku - szpinak, sok z buraków to moim zdaniem lepsze sposoby na podwyższenie ilości czerwonych krwinek :)

Nela34

Wysłany: 2014-05-20, 11:42    anemia w ciazy - niedobor zelaza- co jesc?
Żelazo z produktów pochodzenia roślinnego, dużo gorzej się wchłania, niż żelazo zawarte w wątróbce czy mięsie. Tak tez jest z suplementami. trzeba wybierać takie, które maja w swoim składzie żelazo hemowe / sproszkowaną hemoglobinę/, bo jest to najlepiej przyswajalna forma tego pierwiastka.

ane.levi

Wysłany: 2014-07-14, 14:58   
Może to nie kwestia samych produktów, w których znajduje się żelazo ale produktów, które pomagają w jego przyswajaniu? Ostatnie zdanie artykułu -> [mod:reklama usunięta] czyli nalezy jeść wraz z produktami z żelazem produkty z witaminą C. - "natkę pietruszki, paprykę, pomidory, truskawki oraz owoce cytrusowe"

Odpowiedz do tematu