Autor Wiadomość

Ile witaminy D3?

Asieńka

Wysłany: 2010-01-11, 17:15    Ile witaminy D3?
Mamusie,
jak w temacie - ile kropel witaminy D3 dajecie swoim dzieciom?
My z Szymonkiem, można powiedzieć, że mamy dwóch pediatrów... no i obie \panie mają rozbieżne zdanie na ten temat - jedna twierdzi, że wystarczy jedna kropla, a druga sugeruje podawanie trzech kropli :-/
no i jestem w kropli ... to znaczy w kropce :-P

Donia
Gość
Wysłany: 2010-01-11, 17:21    Ile witaminy D3?
Asieńka, my podajemy witaminkę D w postaci kapsułek w ilości: 1 kapsułka dziennie.

Pediatra sugerował nam przejście na krople w dawce: 1 kropla na dzień, przepisał Vigantol bodajże, nie pamiętam, bo oddałam koleżance.. Tańsze a równie dobre rozwiązanie. Ale uprzedzał, że jeśli jednego dnia podadzą mi się dwie krople, to następnego mam wogóle nie podawać.. Spróbowaliśmy, dawkuje się niewygodnie więc wróciłam do kapsułek po uprzednim upewnieniu się, że mogę je stosować, mimo, że Jula już nie jest karmiona piersią..
Z ulotki Vigantolu:
"Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz, indywidualnie, biorąc pod uwagę ilość jednocześnie przyjmowanego wapnia (zarówno w diecie, jak i w postaci preparatów farmakologicznych). Ustalenie dobowego zapotrzebowania na witaminę D3 u dziecka i sposobu podaży tej witaminy powinno być ustalone indywidualnie i weryfikowane każdorazowo, podczas badań okresowych, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia."

Anika_111

Wysłany: 2010-01-12, 13:46    Ile witaminy D3?
Donia1981 napisał/a:
dawkuje się niewygodnie

Ja podaje Ali Vigantol od samego poczatku i nigdy nie mialam problemu z odpowiednim dawkowaniem. A podaje 1krople dziennie.

Donia
Gość
Wysłany: 2010-01-12, 13:48    Ile witaminy D3?
Anika_111 napisał/a:
i nigdy nie mialam problemu z odpowiednim dawkowaniem.

My zdecydowaliśmy, że zostajemy przy kapsułkach, choć wszystko jest kwestią wprawy ;)

Ale nie o tym jest temat..
Asieńko dzwoniłam do mojej przyjaciółki, oni maja 4miesięczniaka i też pediatra zlecił im jedna kropelkę lub jedna kapsułkę w zależności od tego, co będą podawać..

sorrow
Ghost of Sorrow

Wysłany: 2010-01-12, 16:31    Ile witaminy D3?
Vita-D zawiera minimalną dawkę profilaktyczną D3 dla zdrowego i aktywnego malucha. Kropla Vigantolu zawiera o połowę więcej, ale też mieści się w "widełkach" profilaktyki. Zarówno zbyt mała dawka jak i zbyt duża może spowodować problemy zdrowotne i nieprawidłowości w rozwoju. Trzeba o tym pamiętać licząc dobową dawkę, bo witamina D3 może znajdować się w innych składnikach pożywienia, czy preparatach. Cebion Multi np. zawiera trochę witaminy D3, więc trzeba ją dodać do podawanego Vita-D, czy Vigantolu. Czasem lekarz może zlecić zwiększone dawki jeśli ma ku temu powody.

Donia
Gość
Wysłany: 2010-01-12, 16:41    Ile witaminy D3?
sorrow napisał/a:
bo witamina D3 może znajdować się w innych składnikach pożywienia, czy preparatach

Dlatego też upewniłam się, czy Vita D może być podawana u dziecka, które już ma wprowadzane inne pokarmy niż mleko :) Ale jutro znając siebie przy okazji szczepienia upewnię się, czy aby na pewno mogę tak nadal podawać szczególnie, że
sorrow napisał/a:
Zarówno zbyt mała dawka jak i zbyt duża może spowodować problemy zdrowotne i nieprawidłowości w rozwoju.

g:)

Necia

Wysłany: 2010-01-12, 18:21    Ile witaminy D3?
właśnie, trzeba sprawdzić ile witaminy znajduje się w mleku, teraz okazało się, że pediatra zalecił złą dawkę bo mojemu siostrzeńcowi, bo nie wziął pod uwagę ilości witaminy w mleku :roll: które oczywiście sam przepisywał :roll: :roll: :roll:

Anika_111

Wysłany: 2010-01-12, 19:43    Ile witaminy D3?
Donia1981 napisał/a:
oni maja 4miesięczniaka i też pediatra zlecił im jedna kropelkę lub jedna kapsułkę

Duzo zalezy od dziecka. Mojej szwagierki corka (14miesiecy) miala zalecone 5kropli dziennie Vigantolu bo ciemiaczko na glowie miala jeszcze slabo zrosniete.

Donia
Gość
Wysłany: 2010-01-15, 17:06    Ile witaminy D3?
Anika_111 napisał/a:
miala zalecone 5kropli dziennie Vigantolu bo ciemiaczko na glowie miala jeszcze slabo zrosniete.

To też fakt, dlatego zacytowałam też ulotkę, w której pisze, że dawkę ustala lekarz :) Ale jeśli jeden pediatra mówi o jednej kropli a drugi o trzech..to spora rozbieżność :-|

Anika_111

Wysłany: 2010-01-19, 17:46    Ile witaminy D3?
Donia1981 napisał/a:
Spróbowaliśmy, dawkuje się niewygodnie

Wracajac do dawkowania to dzis kupilam nowe opakowanie Vigantolu. Zamocowali taka mala pompke ze jeszcze latwiej sie dawkuje. I kosztuje 3zl :)

Asieńka napisał/a:
jedna twierdzi, że wystarczy jedna kropla, a druga sugeruje podawanie trzech kropli :-/

I co w koncu postanowiliscie? Ile podajecie kropli?

miksiA

Wysłany: 2010-01-27, 13:33   
Ja swojemu berbeciowi na poczatku dawałam jedna kropelkę a jak skończył 7 miesięcy to za namową pediatry zwiększyłam dawkę do trzech. Z tego co słyszałam zdania są podzielone i naprawdę trudno dociec kto ma rację

AsiaBa

Wysłany: 2011-09-20, 13:34    Ile witaminy D3?
Witam serdecznie 
Jako mama wiem, że w przypadku witaminy D bardzo ważne jest jej odpowiednie dawkowanie – nie można przesadzić. Dlatego najlepiej kupować witaminę D na receptę – wtedy mamy okazję wszystko skonsultować z lekarzem, a on powinien dobrać dpowiednią dawkę, po tym jak uzyska wszystkie potrzebne informacje.

Dżastuś
Gość
Wysłany: 2011-09-20, 14:05    Ile witaminy D3?
My mamy VITA D w kapsułkach i tam jest odpowiednia ilość dla cyckożercy :-)

AsiaBa

Wysłany: 2011-09-21, 14:17   
I jesteś zadowolona z tych kapsułek? Nie masz tak, że część witaminy zostaje z kapsułce, a inna część na Twoich palcach ?:) Mi się tak zdarzało, a przecież wtedy dziecko nie dostaje już odpowiedniej dawki. dlatego wolę witaminę D w kroplach z tradycyjnym kroplomierzem.

sorrow
Ghost of Sorrow

Wysłany: 2011-09-21, 15:49    Ile witaminy D3?
Kroplomierz kroplomierzowi nie równy (ani kropla kropli)... nie ma czegoś takiego jak "tradycyjny kroplomierz". Producent Vita-D przygotowując dawkę z pewnością przewidział sposób, w jaki wyciska się witaminę, bo nie pisze nic o rozkrajaniu kapsułki i zbieraniu ze ścianek. Poza tym mówimy tu o marginalnych błędach pomiarowych, więc nie ma się czego obawiać.

Odpowiedz do tematu