Problemy logopedyczne u dzieci

napisał/a: e-Lena 2014-04-11 11:43
Korzystałam z wyszukiwarki, ale nie znalazłam satysfakcjonującego mnie tematu, więc jeżeli go powtarzam to proszę o przeniesienie lub słowne skarcenie mojej osoby ;)

Kochani rodzice czy Wasze dzieci miały problemy z naturalnym nauczeniem się wymawiania "trudnych" głosek i liter, takich jak "r", "sz", "cz"? Wiem, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, ale zastanawia mnie gdzie leży granica wiekowa, w której warto byłoby już zacząć konsultacje z logopedą/i lub wykonywać ćwiczenia językowe.

Jak długo Wasze pociechy mówiły "pastet" zamiast "pasztet" czy "tjamwaj" zamiast "tramwaj" w przypadku, kiedy mówi się do nich prawidłowo i kiedy dzieci zdają sobie sprawę, że "tjamwaj" jest niepoprawne, ale nie potrafią go właściwie wymówić? A może u Was w ogóle nie było takiego problemu?
napisał/a: jajunior 2014-04-14 14:47
moje jedno dziecko miało podcinane wędzidełko i po tym zabiegu już nie miało większych problemów z wymową sz dż i tak dalej ;)
napisał/a: e-Lena 2014-04-14 20:32
jajunior, ile lat miało wtedy Twoje dziecko i na czym polegał zabieg? Rozumiem, że skierowanie poszło od logopedy?
napisał/a: Metronea 2014-09-15 23:48
moja córka miała, chodziliśmy do logopedy, od 5-6 roku życia. skonsultuj ze specjalistą, ale z tego co pamiętam od ok5 roku można zacząć terapię.