plaster czy tabletka

napisał/a: celina3 2006-08-08 13:58
mam 18 lat i zastanwiam sie nad hormonalna antykoncepcja. czytalam sporo o roznych sordkach i najwygodniejsze wydaja sie plasterki. jakie sa podstawowe rownice miedyz plastrem a tabletka? jak Wasze doswiadczenia?
napisał/a: ~gość 2006-08-08 14:15
mam plastry od 2 lat. Sa super. Pewne i wygodne.Polecam
napisał/a: samsam 2006-08-08 14:32
Przez pięć lat stosowałam antykoncepcję hormonalną. Dziś żałuję.
Przez pierwsze 4,5 roku brałam tabletki Cilest. Właściwie dobrze się po nich czułam. Trzeba było jedynie codziennie pamiętać, żeby łykać je mniej więcej o tej samej porze. Chociaż u nie to różnie bywało Potem przestawiłam się na plasterki. Sup[er nowośc na rynku zrobiła na mnie wrażenie, więc chciałam wypróbować. Mój poprzedni lekarz oczywiście je zachwalał, jak wszystkie środki hormonlne zresztą. No i zaczęłam używaćplasterków. Jednym słowek kicha. To bzdura, że podczas np. pływania plastry się nie odklejają. Nawet przy codziennym prysznicu się odkleją Poza tym przesuwają się na ciele i zostawiają na skórze klej, co obrzydliwie wygląda Ale to nie było najgorsze. Najbardziej denerwował mnie okropny ból piersi. I to nie tylko przed miesiączką (tzn.przed krwawieniem, bo przy antykoncepcji hormonalnej miesiączka nie istnieje), ale przez cały czas. Dziewczyny, ból był tak silny, że nie mogłam spać na brzuchu.
W końcu się wkurzyłam i zrezygnowałam całkowicie i z plastrów i z tabletek. Ale niestety tak długi okres stsosowania musiał jakoś wpłynąć na mój organizm Mój cykl mieisączkowy całkowicie się rozregulował i teraz znowu muszę brać jakieś hormony, na uregulowanie.
Tak więc, to wszystko pięknie wygląda, ale w rzeczywistości tak nie jest. Wiem, że są podzielone opinie na ten temat (tak samo wśród lekarzy - moja nowa pani doktor bardzo sceptycznie podchodzi do antykoncepcji hormonalnej, a poprzedni lekarz wręcz z entuzjazmem)i pewnie wiele kobiet będzie innego poglądu, ale ja sobie wyrobiłam zdanie na własnym przykładzie.
Warto więc się zastanowić, czy stosować ten rodzaj antykoncepcji.
Pozdrawiam
napisał/a: czesio33 2006-08-08 14:42
Ja powiem tak. Hormony ok ale max uzywania to rok. Zawsze potem sa komplikacje. Czemu tyle kobiet po dluzszym stosowaniu hormonow nie moze zajsc w ciaze ??

Dla mnie to wystarczajacy argument.
napisał/a: samsam 2006-08-08 14:45
No właśnie, zgadzam się z Tobą

Skoro wiesz tyle na ten temat, to pogadaj z moim mężem. Jak ja mu dawałam takie agrumenty, to mi nie wierzył
przyda mu się trochę wiedzy
napisał/a: ami1 2006-08-08 15:07
Ja używałam tabletek przez 3 lata. Z początku wszystko było ok. Ale po dłuższym czasie stosowania bolał mnie brzuch. Lekarz stwierdził, ze to na pewno nie przez tabletki. Bóle jednak nie przechodziły. Postanowiłam odstawić tabletki i przestał mnie w końcu boleć brzuch. Innych negatywnych objawów w trakcie stosowania nie miałam. Gorzej było po odstawieniu . Moja miesiączka strasznie się rozregulowała (chociaż wcześniej było jak w zegarku). Znowu zaczęłam łykać hormony, bo miałam tego dość. Niestety bóle brzucha powróciły. Tak więc znowu odstawiłam tabletki, ale teraz towarzyszy mi ciągła niepewność kiedy dostanę okres . Ale co w takim razie stosować
napisał/a: ~gość 2006-08-08 18:52
ja sie zastanawiam nad plastrami, duzo o nich slyszalam.. najbardziej przekonuje mnie latwosc w stosowaniu i fakt, ze nie wplywaja na zoladek tak jak tabletki.. no i jest szansa, ze libido sie radykalnie nie zmniejszy..
napisał/a: samsam 2006-08-09 07:09
Widzisz Asiu, dla nas skutki były podobne.
Jestesem pewna, że antykoncepcji hormonlanej [shadow=violet:b9992bbf50]nigdy[/shadow:b9992bbf50] już nie zastosuję.
Boję się tylko, żebym nie miała problemów z zajściem w ciążę
napisał/a: ami1 2006-08-09 09:38
Ja się nie zapieram, że już nigdy nie wezmę. Nie znam innego równie skutecznego sposobu antykoncepcji. Spirala odpada, nakładki również, prezerwatywy są dużo mniej skuteczne. I co tu począć Ja myślę, że niedługie stosowanie nie jest złe, ale kilka lat bez przerwy - to rzeczywiście za długi okres. A jeśli chodzi o libido (nie wiem, jak przy plastrach, ale przypuszczam że podobnie) w przypadku tabletek spada . Niestety, a im dłużej się bierze to chyba ten negatywny skutek narasta. Zdecydowanie, gdy nie biorę tabletek libido jest większe . Ku uciesze mojego męża .
napisał/a: ~gość 2006-08-09 12:38
nie martw sie o libido, przy plasterkach nie jest tak jak z tabletkami, wiem bo przestawilam sie na plastry i roznica jest zauwazalna (zwlaszcza dla mojego chlopaka) zabezpieczenie pozostalo, a jakos tak lepiej po prostu sie czuje :)
napisał/a: samsam 2006-08-09 14:47
O tak, po odtawieniu antykoncepcji hormonalnej libido jest znacznie większe
napisał/a: ami1 2006-08-10 10:01
Czy rzeczywiście przy plastrach nie spada libido Marleno jak długo używasz plastrów Nie odklejają się