Czy opłaca się sadzić warzywa?

napisał/a: zuzaz89 2009-02-02 12:40
Witam! Tak myślałam, że w tym roku zrobię sobie koło domku (mojego przyszłego męża) ogródek. Zasadzę tam różnego rodzaju warzywa, mój tata natomiast wybił mi ten pomysł z głowy, powiedział, że to się nie opłaca, że lepiej już kupić w sklepie te np marchewki czy ziemniaki;/ Czy ma racje??
napisał/a: Monini 2009-02-02 13:45
Ja uwazam, ze swoje to swoje, nie wiem jak sie przedstawiaja koszty, mozliwe ze taniej jest kupic, ale gdybym tylko miala taka mozliwosc, tobym posadzila...
Lubie kiedy cos czym sie zajmowalam, daje plon
napisał/a: AmantWszechCz 2009-02-02 15:11
Na pewno można uprawiać według swojego projektu i tak mogą być zdrowsze .
napisał/a: jente8 2009-02-02 15:48
zuzaz89 napisal(a):powiedział, że to się nie opłaca, że lepiej już kupić w sklepie te np marchewki czy ziemniaki;/ Czy ma racje??

Opłacalność opłacalnością, a jakość jakością... Jak dla mnie większość warzyw ze sklepu w porównaniu z tymi z własnej uprawy w ogóle nie ma smaku, więc choćby koszt był odrobinę większy (w co wątpię), to i tak lepiej mieć własne: smaczniejsze i zdrowsze.
Z ziemniakami to różnie, ich uprawa wymaga nieco większej przestrzeni i pracy, ale takie warzywa jak marchewka, pietruszka, sałata, rzodkiewka, pomidory, papryka - zdecydowanie warto mieć własne!
napisał/a: basia1125 2009-02-02 15:56
Popieram Ulę.
W ziemniaki bym się nie bawila.
Ale marchewkę, cebulkę, pietruszkę, rzodkiewkę, salatę, jak najbardziej.
Nie wiem jak to się kalkuluje finansowo, ale jaka sadysfakcja i jak smakuje
napisał/a: sunshain 2009-02-02 15:57
napisal(a):ula_jente pomidory, papryka - zdecydowanie warto mieć własne!


jak już mają być piękne, smaczne i zdrowe to w tunelu ale pomidory w tunelu trzeba zapylać (specjalny preparat w którym moczy sie kwiat pomidora) oprócz tego przy pomidorach należy urywać tzw. dzikie pędy aby główny krzak był mocny i dawał duże owoce

rodzice z zamiłowania działkowicze więc cos tam wiem z uprawy

co do marchwi/pietruszki to trzeba jak już wykiełkuje i jest malutka przeżedzić ją aby poszła w korzeń a nie w nać
napisał/a: jente8 2009-02-02 16:05
sunshain napisal(a):pomidory w tunelu trzeba zapylać (specjalny preparat w którym moczy sie kwiat pomidora)

Fakt, chociaż jeśli owady (konkretnie trzmiele) mają dostęp do tunelu to nie jest to konieczne. Ale zdecydowanie popieram, że jeśli pomidory, to w tunelu!

sunshain napisal(a):rodzice z zamiłowania działkowicze więc cos tam wiem z uprawy

Moi rodzice mają gospodarstwo rolne od kilkunastu lat, więc też coś tam wiem
napisał/a: marteczka3 2009-02-02 16:47
ja się na uprawach ani troche nie znam, ale babcia ma ogródek - i pomidory ma nie w tunelu, tylko tak po prostu na grządce, i ta grządka wcale nie jest duża, a pomidorów jest tyle że Mama nie zdąża ich przerabiać na sos jak właśnie wszystkie naraz postanowią dojrzeć :)

ale popieram uprawy własne, bo takich warzyw jak od Babci nie ma znikąd - czyli co swoje, to swoje!
napisał/a: basia1125 2009-02-02 18:03
sunshain napisal(a):jak już mają być piękne, smaczne i zdrowe to w tunelu ale pomidory w tunelu trzeba zapylać (specjalny preparat w którym moczy sie kwiat pomidora) oprócz tego przy pomidorach należy urywać tzw. dzikie pędy aby główny krzak był mocny i dawał duże owoce

Niekoniecznie mja mama ma co roku u siebie na dzialce pomidory i zawsze pięnie rodzą. I nie są w tunelu.
A jednego roku bylo ich tak dużo, że wymieniala się z sąsiadką za jablka.
A więcej niż 20 krzaczków na pewno nie bylo.

marteczka napisal(a):babcia ma ogródek - i pomidory ma nie w tunelu, tylko tak po prostu na grządce, i ta grządka wcale nie jest duża, a pomidorów jest tyle

No to Twoja babcia widać ma ręke do pomidorów jak moja Mama


Ja w tym roku znowu bedę miala swój ogródeczek
A kwiatki z przodu domu juz zaczęly wschodzić
napisał/a: zuzaz89 2009-02-02 19:28
tata twierdzi własnie, że jak sadzisz to musisz podlewać zajmować się tym i w końcu wyjdzie mała marchewka i tyle czasu na to czekać, a potrzebujesz to idziesz do sklepu i masz.
To samo sądzi np o kurach, mój narzeczony kiedyś miał za domem kurnik i zdeklarował się, że mógłby się tym zajmować, no ale to też wymaga troche wysiłku i kosztowności, no ale efekt te jajka, wielkie świeże, itp


ula_jente napisal(a):takie warzywa jak marchewka, pietruszka, sałata, rzodkiewka, pomidory, papryka - zdecydowanie warto mieć własne!

no właśnie o to mi chodzi


Co do tych pomidorów, to moi dziadkowie mieli w namiocie pomidory i były wielkie i soczyste
Mój tata w naszym ogródku próbował sadzić po za tunelem to nie za bardzo mu to wyszło
To chyba też zalezy od ziemi
napisał/a: basia1125 2009-02-02 20:59
zuzaz89 napisal(a):w końcu wyjdzie mała marchewka i tyle czasu na to czekać, a potrzebujesz to idziesz do sklepu i masz.

Ja mam maciupki ogródeczek. W calości pewno jakieś 2,5 m kwadratowe
Mialam chyba tylko dwa rządki marchewki, wyrosla calkie ladnie i powiem Wam, że jeszcze ani razu nie musialam kupować marchewki w czasie zimy powinno spokojnie wystarczyć do końca zimy na nas dwoje
napisał/a: sunshain 2009-02-02 21:09
ja się wychowałam na wsi

iw iem z praktyki na czym polega rolnictwo czy uprawa

co do pomidorów jak jest ładna pogoda w sezonie to mozna je mieć na dworze ale jednak ładniejsze są z tunelu lub tzw. folii

pomidory zawsze należy odrywac tzw. dzikie pędny bo owoce sa wtedy większe