Autor Wiadomość

Czy opłaca się sadzić warzywa?

zuzaz89

Wysłany: 2009-02-02, 12:40    Czy opłaca się sadzić warzywa?
Witam! Tak myślałam, że w tym roku zrobię sobie koło domku (mojego przyszłego męża) ogródek. Zasadzę tam różnego rodzaju warzywa, mój tata natomiast wybił mi ten pomysł z głowy, powiedział, że to się nie opłaca, że lepiej już kupić w sklepie te np marchewki czy ziemniaki;/ Czy ma racje??

http://zuzastasiek.pobieramysie.pl/

Monini
Crazy... :D

Wysłany: 2009-02-02, 13:45    Czy opłaca się sadzić warzywa?
Ja uwazam, ze swoje to swoje, nie wiem jak sie przedstawiaja koszty, mozliwe ze taniej jest kupic, ale gdybym tylko miala taka mozliwosc, tobym posadzila...
Lubie kiedy cos czym sie zajmowalam, daje plon :-)

AmantWszechCz

Wysłany: 2009-02-02, 15:11    Czy opłaca się sadzić warzywa?
Na pewno można uprawiać według swojego projektu i tak mogą być zdrowsze ;-) .

ula_jente

Wysłany: 2009-02-02, 15:48    Czy opłaca się sadzić warzywa?
zuzaz89 napisał/a:
powiedział, że to się nie opłaca, że lepiej już kupić w sklepie te np marchewki czy ziemniaki;/ Czy ma racje??

Opłacalność opłacalnością, a jakość jakością... Jak dla mnie większość warzyw ze sklepu w porównaniu z tymi z własnej uprawy w ogóle nie ma smaku, więc choćby koszt był odrobinę większy (w co wątpię), to i tak lepiej mieć własne: smaczniejsze i zdrowsze.
Z ziemniakami to różnie, ich uprawa wymaga nieco większej przestrzeni i pracy, ale takie warzywa jak marchewka, pietruszka, sałata, rzodkiewka, pomidory, papryka - zdecydowanie warto mieć własne!

"Na twoją obcość, na moją inność, na dwie połowy w jednej łupinie - słodki orzech twardy do zgryzienia - na nieustanne sobą zdziwienie, na gniew i krzywdę i przebaczenie wybieram Ciebie."

basia1125

Wysłany: 2009-02-02, 15:56    Czy opłaca się sadzić warzywa?
Popieram Ulę.
W ziemniaki bym się nie bawila.
Ale marchewkę, cebulkę, pietruszkę, rzodkiewkę, salatę, jak najbardziej.
Nie wiem jak to się kalkuluje finansowo, ale jaka sadysfakcja i jak smakuje :-D

Nasz Aniolek w Niebie 6.02.2009.

Kocham moja Suzi

sunshain

Wysłany: 2009-02-02, 15:57    Re: Czy opłaca się sadzić warzywa?
Cytat:
ula_jente pomidory, papryka - zdecydowanie warto mieć własne!

jak już mają być piękne, smaczne i zdrowe to w tunelu ale pomidory w tunelu trzeba zapylać (specjalny preparat w którym moczy sie kwiat pomidora) oprócz tego przy pomidorach należy urywać tzw. dzikie pędy aby główny krzak był mocny i dawał duże owoce

rodzice z zamiłowania działkowicze więc cos tam wiem z uprawy

co do marchwi/pietruszki to trzeba jak już wykiełkuje i jest malutka przeżedzić ją aby poszła w korzeń a nie w nać

- jak się nie panuje nad nerwami to daje się ostrzeżenia dla podratowania ego - to świadczy dobitnie o forum
- najwyraźniej nie można mieć własnego zdania tylko ślepo należy podążać za tłumem -

ula_jente

Wysłany: 2009-02-02, 16:05    Czy opłaca się sadzić warzywa?
sunshain napisał/a:
pomidory w tunelu trzeba zapylać (specjalny preparat w którym moczy sie kwiat pomidora)

Fakt, chociaż jeśli owady (konkretnie trzmiele) mają dostęp do tunelu to nie jest to konieczne. Ale zdecydowanie popieram, że jeśli pomidory, to w tunelu!

sunshain napisał/a:
rodzice z zamiłowania działkowicze więc cos tam wiem z uprawy

Moi rodzice mają gospodarstwo rolne od kilkunastu lat, więc też coś tam wiem ;-)

"Na twoją obcość, na moją inność, na dwie połowy w jednej łupinie - słodki orzech twardy do zgryzienia - na nieustanne sobą zdziwienie, na gniew i krzywdę i przebaczenie wybieram Ciebie."

marteczka
mała kobieta w wielkim świecie

Wysłany: 2009-02-02, 16:47    Czy opłaca się sadzić warzywa?
ja się na uprawach ani troche nie znam, ale babcia ma ogródek - i pomidory ma nie w tunelu, tylko tak po prostu na grządce, i ta grządka wcale nie jest duża, a pomidorów jest tyle że Mama nie zdąża ich przerabiać na sos jak właśnie wszystkie naraz postanowią dojrzeć :)

ale popieram uprawy własne, bo takich warzyw jak od Babci nie ma znikąd - czyli co swoje, to swoje!
i to się pewnie już nie zmieni..."

basia1125

Wysłany: 2009-02-02, 18:03    Czy opłaca się sadzić warzywa?
sunshain napisał/a:
jak już mają być piękne, smaczne i zdrowe to w tunelu ale pomidory w tunelu trzeba zapylać (specjalny preparat w którym moczy sie kwiat pomidora) oprócz tego przy pomidorach należy urywać tzw. dzikie pędy aby główny krzak był mocny i dawał duże owoce

Niekoniecznie mja mama ma co roku u siebie na dzialce pomidory i zawsze pięnie rodzą. I nie są w tunelu.
A jednego roku bylo ich tak dużo, że wymieniala się z sąsiadką za jablka.
A więcej niż 20 krzaczków na pewno nie bylo.

marteczka napisał/a:
babcia ma ogródek - i pomidory ma nie w tunelu, tylko tak po prostu na grządce, i ta grządka wcale nie jest duża, a pomidorów jest tyle

No to Twoja babcia widać ma ręke do pomidorów jak moja Mama :-)

Ja w tym roku znowu bedę miala swój ogródeczek :-D
A kwiatki z przodu domu juz zaczęly wschodzić :-D

Kocham moja Suzi

zuzaz89

Wysłany: 2009-02-02, 19:28    Czy opłaca się sadzić warzywa?
tata twierdzi własnie, że jak sadzisz to musisz podlewać zajmować się tym i w końcu wyjdzie mała marchewka i tyle czasu na to czekać, a potrzebujesz to idziesz do sklepu i masz.
To samo sądzi np o kurach, mój narzeczony kiedyś miał za domem kurnik i zdeklarował się, że mógłby się tym zajmować, no ale to też wymaga troche wysiłku i kosztowności, no ale efekt te jajka, wielkie świeże, itp

ula_jente napisał/a:
takie warzywa jak marchewka, pietruszka, sałata, rzodkiewka, pomidory, papryka - zdecydowanie warto mieć własne!

no właśnie o to mi chodzi

Co do tych pomidorów, to moi dziadkowie mieli w namiocie pomidory i były wielkie i soczyste
Mój tata w naszym ogródku próbował sadzić po za tunelem to nie za bardzo mu to wyszło
To chyba też zalezy od ziemi

http://zuzastasiek.pobieramysie.pl/

basia1125

Wysłany: 2009-02-02, 20:59    Czy opłaca się sadzić warzywa?
zuzaz89 napisał/a:
w końcu wyjdzie mała marchewka i tyle czasu na to czekać, a potrzebujesz to idziesz do sklepu i masz.

Ja mam maciupki ogródeczek. W calości pewno jakieś 2,5 m kwadratowe ;-)
Mialam chyba tylko dwa rządki marchewki, wyrosla calkie ladnie i powiem Wam, że jeszcze ani razu nie musialam kupować marchewki w czasie zimy powinno spokojnie wystarczyć do końca zimy na nas dwoje :-D

Kocham moja Suzi

sunshain

Wysłany: 2009-02-02, 21:09   
ja się wychowałam na wsi

iw iem z praktyki na czym polega rolnictwo czy uprawa

co do pomidorów jak jest ładna pogoda w sezonie to mozna je mieć na dworze ale jednak ładniejsze są z tunelu lub tzw. folii

pomidory zawsze należy odrywac tzw. dzikie pędny bo owoce sa wtedy większe

- jak się nie panuje nad nerwami to daje się ostrzeżenia dla podratowania ego - to świadczy dobitnie o forum
- najwyraźniej nie można mieć własnego zdania tylko ślepo należy podążać za tłumem -

Itzal
Biznes-męka ;)

Wysłany: 2009-02-02, 21:18    Czy opłaca się sadzić warzywa?
Oooo matko... Teraz bedzie upór, ze pomidory tylko pod folią....sunshain, lepiej napisac, ze niektorym rosną lepiej bez folii, a innym pod folią- nie musisz zaznaczac, ze
sunshain napisał/a:
ja się wychowałam na wsi

iw iem z praktyki na czym polega rolnictwo czy uprawa

bo to zabrzmialo tak, jakby tu sami mieszkancy miast byli, ktorzy nigdy z grządką uprawną do czynienia nie mieli ;-) a zdaje sie, ze 80 % tego forum jednak z uprawą jakąkolwiek mialo do czynienia :-) Moj tata pomidory w ogródku przy domu mial pod folią, na dzialce mial bez folii, i pieknie rosły i rodziły jedne i drugie ;-) wiec to nie tylko od folii zalezy ;-)

Wracając do tematu- oplaca sie sadzic, jesli nie ze wzgledów ekonomicznych, to smakowych na pewno :-)

"Jesteś twierdzą, w której potężnych murach znajduję schronienie"

To jest reklama:-) http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=24892497
www.matkizonyisingielki.blogspot.com

sunshain

Wysłany: 2009-02-02, 21:56    Czy opłaca się sadzić warzywa?
Pelliroja, jak juz cytujesz to całość i dopiero potem pisz filozofię ;-)

Monini
Crazy... :D

Wysłany: 2009-02-02, 22:09    Czy opłaca się sadzić warzywa?
Moi tesciowie mieszkaja na wsi, kiedys hodowali pomidory, ale ktos przeszedl przez plot i powyrywal cale krzaki, od tamtego czasu nie sadza pomidorow, ale por, seler, marchewke pietruszke itd jak najbardziej...

sunshain napisał/a:
Pelliroja, jak juz cytujesz to całość i dopiero potem pisz filozofię

to byl akurat dobry fragment... a tak w ogole to mozna wiedziec, kogo takiego nie masz w rodzinie, bo chyba wszelie zawody swiata...
sorki za OT

Odpowiedz do tematu