świąteczne porządki

napisał/a: gabrysia_123 2009-12-14 11:12
Witam wszystkich, z okazji że zbliżają się święta i większość nas już zaczęłą lub niedługo zacznie porządki prosiłabym o podzielenie się radą na ich temat. Nie mam tu na myśli reklamy środkó czystości, lecz radę jakie detergenty np Wam się sprawdziły. Co prawda jestem młodą osobą, i nie mam dużego doświdczenia w generalnym sprzątaniu, a tak się składa że4 w tym roku pomagam bratowej, a właściwie Jej sprzątm dom, bo Ona jest w zagrożonej ciąży, i jest w szpitalu. I mjam kilka wątpliwośći czym usunąć niektóre zabródzenia np bardzo mocno zabrudzone panele ścienne, dodam że w pomieszczeniu którym one są jest taka stara kuchnia "Babcina",która po częsći służy jak kominek, i dzięki niej na panelach są sadze. Myślałm o jakimś mocnym detergencie, ale jak w końcu coś takiego znalazłam to było napisane że nie stosowqać do paneli. Ogólnie byłabym wdzięczna za jakieś rady
napisał/a: Monini 2009-12-14 11:23
gabrysia_123, a z czego są te panele?
Bo może wystarczy płyn do mycia naczyń i szorstka myjka albo druciak, w zależności od tego z czego są zrobione?
Albo proszek do czyszczenia
napisał/a: Nneka 2009-12-22 16:39
Do paneli moja mama używała jakiś koncentrat, który się rozpuszczało w wodzie i świetnie usuwał tłuszcz, kurz i wszelkie zbrudzenia. Ale nie pamiętam nazwy. Ja bym stawiała na jakieś spreje do okien, na pewno do paneli też zdadzą egzamin, bo dość silnie rozpuszczają brudy. Testuj;) albo zapytaj w sklepie, powodzenia w odgracaniu;)
napisał/a: Oazis 2012-11-26 12:06
Odświeżam temat, bo w sumie pod to, mój problem podchodzi, a nie mogłam znaleźć innego.
Dziewczyny moje szyby wyglądają tragicznie !!!
Całe w mazach. Nie wiem co źle robię, wpierw te szyby myje wodą z ludwikiem, potem płynem do szyb i ręcznikami papierowymi i wyglądają tra-gi-cznie.
Słyszałam, że dobra jest ściągaczka do szyb, ale po prostu mi teraz ręce opadły ze zmęczenia :(
napisał/a: anka0611 2012-11-26 12:49
a płyn do szyb czym rozcierasz bo najlepiej to ręką i okna dobrze myć w pochmurny dzień i w sumie ja używam ściągaczki ale wydaje mi się że to nie ma znaczenia bo po prostu wtedy mniej ręczników papierowych zużywam na "dosuszenie" szyby
napisał/a: ~gość 2012-11-26 12:58
anka0611 napisal(a):czym rozcierasz bo najlepiej to ręką
ręką? ciekawe, nie znałam takiej metody, ja zawsze gąbką. Wodę ściągam ściągaczką ale nie jestem z niej zadowolona :/
napisał/a: NolaRice 2012-11-26 13:17
Oazis napisal(a): Nie wiem co źle robię, wpierw te szyby myje wodą z ludwikiem, potem płynem do szyb i ręcznikami papierowymi i wyglądają tra-gi-cznie.


Wobec tego też nie wiem co robisz źle, bo ja myję podobnie i okna są pięknie umyte a szyby czyściuteńkie. Ściągaczki używało się u mnie dawno temu w domu rodzinnym i to chyba tylko dlatego, że tzw "psik-psiki" do szyb i ręczniki papierowe nie były jeszcze wtedy w użytku.

Ja polecam następujący sposób: Ciepła woda z płynem uniwersalnym do mycia (ja uwielbiam te kolorowe Ajaxy bo pięknie pachną). Do okien w kuchni można dodać ODROBINĘ płynu do mycia naczyń np "Ludwika" bo kuchenne okna mogą być lepkie i z oparów i tłuszczu gotujących się potraw (podobnie jak np szafki kuchenne, na pierwszy rzut oka tego nie widać ale zobaczcie sobie jak wygląda góra szafek kuchennych niemyta np rok - tłuszcz zlepiony z brudem).
Tak przygotowaną wodą, szmatką myjemy całe okna, szyby po obydwu stronach oraz ramy. Bardzo dokładnie myjemy wszelkie rowki i zagłębienia w plastikowych ramach. Wodę w trakcie zmieniam zazwyczaj kilka razy.

Białe ramy mają tendencję do szarzenia. Szmatką z delikatnym płynem tego nie usuniemy. Ramy wyglądają jakby po prostu były takie szare "z natury". Na to najlepsze jest najzwyklejsze mleczko i gąbeczka. Nalewamy mleczko na gąbke i miejsce po miejscu czyścimy ramę aż naszym oczom ukaże się bielutki kolor Potem pozostałości wystarczy wytrzeć mokrą ścierką i gotowe.

Ostatni etap czyli szyby. Po dobrym myciu powinniśmy mieć CZYSTE szyby, bez kurzu, brudu i smug. Mogą zostać ślady po ścierce czy wodzie. Takie szyby psikamy jakimś fajnym psikaczem do szyb (ja tam wolę te nieco droższe) i czystym ręcznikiem papierowym solidnie okrężnymi ruchami wycieramy. Jeśli ręcznik po wytarciu jest brudny to pała z mycia okien - niedokładnie umyliśmy szyby na mokro Stąd często smugi na oknach. Zamiast polerować jedynie i nabłyszczać szybę psikaczem to rozcieramy na szybie brud którego nie umyliśmy na mokro...
Ręcznik powinien mieć tylko i wyłącznie ślady po psik-psiku

Tak umyte okna nie mają prawa być brudne czy mieć smug.
napisał/a: KarolciaK 2012-11-26 14:00
vanilla, ja pryskam plynem do szyb (woda z octem w spryskiwaczu tez jest dobra) i albo sciagam to sciagaczka albo myje szyby gazetami (te gazety takie "codzienne" z szarego papieru)
napisał/a: Oazis 2012-11-26 14:39
anka0611, ręką nie próbowałam :D

NolaRice, wspaniały poradnik :D Co do szyb była to prawdopodobnie wina tego, że myłam w pełnym słońcu i na ręczniku papierowym były ślady brudu.

Dwa okna zrobiłam i użyłam ściągacza do szyb, reszte śladów ręcznikiem papierowym i lśnią :D

Dziękuje wam cu-do-wnie !
napisał/a: ~gość 2012-11-26 14:41
KarolciaK napisal(a):myje szyby gazetami (te gazety takie "codzienne" z szarego papieru)
o, o tym też nie słyszałam. Widzę, że jestem mega nieobeznana :P My teraz w weekend umyjemy chyba okna, tylko trzebaby się zaopatrzyć w spryskiwacz dobry i ściągaczkę. Bo spryskiwacz to miazga, taki badziew ostatnio kupiliśmy... Dałabym głowę, że ajax, ale okazało się że jakiś no name Aż chyba posądzę męża o podmianę (bo w aucie ma jeden pryskacz :[)
napisał/a: Jusik 2012-11-26 14:55
Ja myję najpierw ciepłą wodą z odrobiną płynu do naczyń i octem, ściągam ściągaczką a potem psikam płynem do szyb i poleruję albo ręcznikiem papierowym (muszą być dobrej jakości, inaczej szlag może trafić w usuwaniu kłaczków...) albo zwykłym bawełnianym t-shirtem
napisał/a: ~gość 2012-11-26 14:58
Przyznam bez bicia, że w takim razie ja myję błędnie, bo najpierw ramy jakimś cifem mleczkiem, potem szyby od razu pryskam i faktycznie rozmazuję bardziej... Teraz jak będę myć to zrobię tak jak piszecie :)