kumkwat

napisał/a: dotri 2014-05-09 12:44
Hej kupiłam wczoraj kumkwata - jest to małe drzewko pomarańczowe i nigdzie nie mogę znaleźć w jakiej temperaturze powinno się go trzymać. Ma ktoś może? Czy mogę go juz dać na dwór? Czy może być bezpośrednio na słońcu?

napisał/a: mozilla1 2014-05-10 15:55
Nie wiem co prawda o jakim drzewku piszesz, ale skoro małe drzewko pomarańczowe to wnioskuję że też z cytrusów........no więc ja swoje już wczoraj wystawiłam na balkon. Tylko balkon mam osłonięty od wiatru domem sąsiada, a jak jest słońce to ładnie tam praży
Na codzień miałam je w salonie, gdzie temperatura 20-22
Mówię o cytrynach i mandarynce
napisał/a: dotri 2014-05-12 12:18
kumkwat to małe drzewko mandarynkowe :)
mozilla, dziekuje za odpowiedz :) boje sie teraz je wystawic na dwór bo temeratura np dzis spadla do 7 stopni nie jest to za mało?
napisał/a: mozilla1 2014-05-12 15:51
Dotri napisal(a):boje sie teraz je wystawic na dwór bo temeratura np dzis spadla do 7 stopni nie jest to za mało?

No moja mandarynka stoi na dworze już od kilku dni.......tylko ja nie mam jej na balkonie w bloku na którymś wyższym piętrze. Sąsiad zasłania mi domem od wiatru, a z boku balkon zabudowany
Jak się boisz to wystawiaj tylko w ciągu dnia jak jest słonecznie.

No i nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale cytryny mam już dość duże, a mandarynka ma chyba z 3 lata, wiec malutka też nie jest
Cytryna jedna już owocowała, druga niestety nie no i mandarynka też jeszcze nie
napisał/a: dotri 2014-05-12 17:39
ja juz kupilam owocujaca i troche sie narazie boje bo u nas ta pogoda oszalala wieje strasznie no i raz slonce raz deszcz i te skoki temperatur. wiec chyba narazie zostanie w domu :)
napisał/a: mozilla1 2014-05-13 14:10
Dotri napisal(a):ja juz kupilam owocujaca i troche sie narazie boje bo u nas ta pogoda oszalala wieje strasznie no i raz slonce raz deszcz i te skoki temperatur. wiec chyba narazie zostanie w domu :)

U mnie mąż wczoraj też jednak wniósł je do domku.
Chociaż powiem ci ze te parę dni pomogło im bo puściły liście A po zimie jedna cytryna nie miała ich prawie wcale
napisał/a: ~gość 2014-05-13 15:58
Dotri, Generalnie dla cytrusów najlepszy jest południowy parapet. Kupiłam parę miesięcy temu małą mandarynkę która miała owoce, one spadły ale teraz są nowe- chyba z 15 ich jest

I z tego co czytałam, to mandarynka nie lubi zmiany konta padania słońca, wiec najlepiej ją postawić i nie zmieniać jej miejsca.
Jak jest ciepło to wystawiam ją na parapet na balkon, a tak to stoi w domu.
Z tym werandowaniem mandarynki też trzeba uważać bo trzeba stopniowo ją aklimatyzować.- tak czytałam
Codziennie delikatnie zraszam ziemię, a raz w tygodniu nawożę specjalnym nawozem do cytrusów i zraszam całą roślinę.

[ Dodano: 2014-05-13, 16:00 ]
mozilla napisal(a):A po zimie jedna cytryna nie miała ich prawie wcale


A poobcinałaś niektóre gałązki które np były suche?


mozilla napisal(a):Chociaż powiem ci ze te parę dni pomogło im bo puściły liście


Na nowe liście pomaga zraszanie.- w sensie zeby roslina chciała je" puszczać"


Ja jak moja straciła owoce z którymi ją kupiłam to poobcinałam niektore male suche gałązki i puściła tyle nowych że byłam w szoku.
napisał/a: mozilla1 2014-05-13 16:18
Cleo87 napisal(a):Ja jak moja straciła owoce z którymi ją kupiłam to poobcinałam niektore male suche gałązki i puściła tyle nowych że byłam w szoku

Nie słyszałam o podcinaniu dlatego tego nie robiłam

Moi rodzice mają cytrynę i bardzo ładnie im owocuje. A ta moja to z odnóżki od tej ich cytryny.

Planujemy naszym mamom na 26 maja kupić właśnie mandarynki

DOTRI...ile płaciłaś?
napisał/a: ~gość 2014-05-13 16:49
mozilla, teraz juz chyba nie, chociaz jak masz jakies suche patyki- w sensie bez listkow to obciac mozna normalnie. To pobudza rosline do wzrostu.

[ Dodano: 2014-05-13, 16:50 ]
mozilla, pytanie nie do mnie ale za mala mandarynkr placilam 45 zl
napisał/a: Rooda666 2014-05-13 17:15
Cleo87, zmień podpis, bo aktualnie łamie regulamin.
napisał/a: ~gość 2014-05-13 21:34
Lily Luna, Zmienione
napisał/a: Rooda666 2014-05-14 00:23
Cleo87,