Losowanie do OFE

napisał/a: zsc 2009-05-13 07:24
Osoby podejmujące pierwszą pracę ,praktyki uczniowskie czy staż pracy muszą wybrać OFE
Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po raz pierwszy podejmując pracę nie zgłosiły się do żadnego OFE. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Każdej osobie, która nie dopełniła obowiązku wyboru OFE w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE.

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE.

Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne; Commercial Union, ING,PZU.



Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach, a fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków. Również ZUS prześle informacje do zainteresowanych, do którego funduszu trafili.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku:

w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE dla osób, które nie chcą być przydzielone w losowaniu to 10 stycznia) i

w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).
napisał/a: renia801 2009-05-14 14:11
dzieki za wpis wlasnie czegos takiego potrzebowalam. Wlasnie jestem na etapie zmiany OFE, bo zostalam wylosowana ponad ro temu. towarzystwo do ktorego trafilam bylo mowiac delikatnie slabe, wszyscy moi znjaomi wybrali sposorod tych trzech, ich agenci dzwonia do nich i informuja, te towarzystwa przynajmniej jaies wyniki osiagaja. Dobrze wam radze, nie dajcie sie wylosowac.
napisał/a: dark_salve 2009-05-14 15:03
Interesujące co do tych najlepszych, bo ja właśnie na onecie zerknąłem i to CU, ING i PZU są poniżej zera w tabeli z podaną stopą zwrou 36M.

napisał/a: dark_salve 2009-05-14 15:18
PS. Na stronie firmy DSA znalazłem jeszcze inne informacje:
"2009-03-08

AXA liderem rankingu OFE w lutym

AXA OFE zdobył 1 miejsce w najnowszym rankingu Otwartych Funduszy Emerytalnych publikowanym przez niezależny ośrodek analityczny Analizy Online /www.analizyonline.pl/

AXA OFE, jako jedyny otrzymał ocenę najwyższą - 5a - zarówno w rocznym, jak i trzyletnim horyzoncie czasowym. Pełna wersja raportu pod adresem http://www.analizy.pl/analizy_online/index.php?strona=show_raport&id=6762&c=4695264&jezyk=pl "

Wszedłem na podany link na stronę analizy.pl i pozwolę sobie zacytować dwa wycinki z artykułu:
"W lutym jedynymi funduszami emerytalnymi, które poprawiły swoją ocenę sprzed miesiąca były Commercial Union OFE, ING OFE oraz OFE Pocztylion. Pierwsze dwa z wymienionych OFE polepszyły swoje noty w horyzoncie krótkoterminowym. Commercial Union OFE z 1a do 2a, a ING OFE z 2a do 3a."

oraz:

"Liderem naszego rankingu pozostaje fundusz AXA OFE, który jako jedyny otrzymał ocenę najwyższą 5a w obu horyzontach czasowych."

A tu z innego artykułu (źródło http://www.analizy.pl/analizy_online/index.php?strona=show_raport&id=6909&c=7641312&jezyk=pl):
"Porównując hipotetyczną wartość konta emerytalnego uczestników OFE na koniec marca tego roku z danymi za poprzedni kwartał okazuje się, że w przeciągu 3 ostatnich miesięcy w najmniejszym stopniu (-23 PLN), zmniejszyło się konto uczestników AEGON OFE. Tuż za nim znalazły się Generali OFE (-90 PLN) oraz Bankowy OFE (-99 PLN). Wymienione fundusze w trzecim kwartale odnotowały jedne z wyższych stóp zwrotu, odpowiednio -2,9%, -3,1% oraz -3,3%. Największy ubytek na koncie odnotowali natomiast członkowie OFE PZU "Złota Jesień" (-453 PLN), Commercial Union OFE (-397 PLN) oraz ING OFE (-288 PLN). Wartość ich jednostek rozrachunkowych, w analizowanym okresie, spadła w największym stopniu, odpowiednio o -5,0%, -4,8% oraz -4,2%. Przy tej okazji warto dodać, iż sama łączna suma trzech składek indeksowanych miesięczną zmianą wynagrodzenia wyniosła +530,70 PLN."

oraz:

"W okresie od sierpnia 1999 do marca 2009 roku najlepsze miejsca, pod względem wypracowanego hipotetycznego zysku, zajęły odpowiednio Generali OFE, Pekao OFE oraz Allianz Polska OFE. Ich najstarsi uczestnicy, z zainwestowanej w całym okresie kwoty 15 557 PLN wypracowali zyski przekraczające +3,2 tys. PLN. Dobrze poradziły sobie również ING OFE oraz AXA OFE, które jako jedyne z pozostałych funduszy wypracowały jeszcze zyski przekraczające +3,1 tys. PLN; średnia dla wszystkich funduszy wyniosła +2,9 tys. PLN."

No i się pytam? Gdzie te CU jest takie dobre? W którym miejscu? W swojej tabeli wyników? Czy może dane z jakiegoś miesiąca wyrwane z kontekstu całej działalności? Gdzie te PZU?

napisał/a: sorrow 2009-05-14 15:36
dark_salve napisal(a):Interesujące co do tych najlepszych, bo ja właśnie na onecie zerknąłem i to CU, ING i PZU są poniżej zera w tabeli z podaną stopą zwrou 36M.

zsc chyba pisał o największych co do ilości ludzi, a nie najlepszych co do osiąganych rezultatów.
napisał/a: renia801 2009-05-15 15:02
nie chce nikogo wprowadzac w blad ale analizyonline, chyba nie sa bezstronne, czytalam niedawno artykul na ten temat......

ale wracajac do tematu, to dopoki ktos nie pokaze w jaki sposob tworzy taki ranking to nie powinoo sie z tego korzystac. takie mam zdanie.
napisał/a: dark_salve 2009-05-15 18:52
renia80 napisal(a):ale wracajac do tematu, to dopoki ktos nie pokaze w jaki sposob tworzy taki ranking to nie powinoo sie z tego korzystac. takie mam zdanie.

czyli tym tokiem myślenia nie powinno się w internecie na żadnej stronie szukać rankingów bo wszystkie strony są przekabacone... albo dostają kasę żeby podawać takie a nie inne wyniki... tylko co jeśli kilka różnych, niezależnych i nie powiązanych stron podaje takie a nie inne wyniki? dalej nie wierzyć?

napisał/a: renia801 2009-05-18 16:22
Moi drodzy, mam duży problem z wyborem funduszu emerytalnego. Chodzi o ten drugi filar, otwarte fundusze emerytalne. W jaki sposób należy wybierać taki fundusz, czym się kierować?
napisał/a: zsc 2009-05-19 07:43
renia80 napisal(a):dzieki za wpis wlasnie czegos takiego potrzebowalam. Wlasnie jestem na etapie zmiany OFE, bo zostalam wylosowana ponad ro temu. towarzystwo do ktorego trafilam bylo mowiac delikatnie slabe, wszyscy moi znjaomi wybrali sposorod tych trzech, ich agenci dzwonia do nich i informuja, te towarzystwa przynajmniej jaies wyniki osiagaja. Dobrze wam radze, nie dajcie sie wylosowac.


Zmiana OFE jest darmowa dla osób, które są członkami funduszu dłużej niż 2 lata. Przy zmianie funduszu Klient nie ponosi żadnych opłat.

Dla osób które są członkami funduszu mniej niż 2 lata zmiana funduszu jest płatna. W pierwszym roku uczestnictwa w OFE koszt zmiany wynosi 160 zł, w drugim roku 80 zł.

[ Dodano: 2009-05-19, 07:57 ]
zsc chyba pisał o największych co do ilości ludzi, a nie najlepszych co do osiąganych rezultatów.[/quote]

Klienci, którzy teraz podpisują umowę z OFE, we wszystkich funduszach, z wyjątkiem Allianz, płacą 7 proc. od składki (w Allianz 4proc.). Przed nowelizacją ustawy o OFE, która weszła w życie i kwietnia 2004 r., wysokość opłat zależała od stażu w OFE. Dlatego ci, którzy stali się klientami funduszy (min. Commercial Union, Warty, ING, Axy) do końca marca 2004 r, płacą sporo mniej niż 7 proc(CU 4%).
Z kolei opłata za zarządzanie zależy od wysokości aktywów. Jest taka sama dla nowych i starych klientów. Stosunkowo niską wnoszą członkowie największych funduszy

Opłaty powinny być brane pod uwagę przy wyborze OFE. ]
napisał/a: prince15 2009-06-01 10:39
Witam, specjalistą nie jestem, ale postaram Ci jakoś pomóc.
Wybierając OFE musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy, najważniejsze to: wyniki, dotychczas osiągane przez fundusz, wysokość aktywów OFE, koszty, jakie będziemy ponosili z tytułu członkostwa. Ja dodatkowo kierowałem się jeszcze doświadczeniem funduszy emerytalnych na rynkach finansowych, wielkością funduszu, ilością członków oraz jak wypada w różnorakich rankingach, myślę, że głównie na tych elementach trzeba się skupić. Ewentualnie jeszcze inne rzeczy, ale to w zależności od tego kto jakie ma upodobania np. dostęp przez internet, informowanie o rocznym bilansie itp.

Fundusz zawsze można zmienić, ale z tego co się orientuję bezpłatnie można to zrobić dopiero po dwóch latach od uczestnictwa, jeśli chcesz wcześniej, jest jakaś opłata.

Ja osobiście, jeżeli miałbym teraz wybierać, zdecydowałbym się na ING, Commercial Union lub Generali - osobiście jestem w ING i jestem zadowolony, natomiast na pewno nie zdecydowałbym się na AIG - firma ma na świecie sporo problemów, dlatego przyszłość jest raczej nieznana.
napisał/a: Anna_Kowalska 2009-06-16 22:48
A ja polecam forum http://forum.gazeta.pl/forum/f,1147,Wszystko_o_OFE.html

Pozdrawiam
guru19841
napisał/a: guru19841 2009-06-21 13:15
Jeśli chodzi o właściwy wybór to z mojej strony to propozycje są następujące: Generali, AXA, Allianz







[center:77c49bfa3f] Osoby które zdecydują się na [shadow=cyan:77c49bfa3f]AXA OFE[/shadow:77c49bfa3f] z rejonu Krakowa i okolic zapraszam na stronę AXA.MALOPOLSKA[/center:77c49bfa3f]
[center:77c49bfa3f] [/center:77c49bfa3f]