Autor Wiadomość

Ile wypada dać na ślub??

katka85

Wysłany: 2009-04-25, 09:40    Ile wypada dać na ślub??
Przepraszam z góry jesli juz gdzies jest taki temat ale nie moglam znalezc wiec zakladam nowy. Mam pewien problem, w sierpniu idziemy z narzeczonym do jego kolegi ze szkoly sredniej na wesele. Zastanawiam sie ile pieniedzy od pary wypada dac ? Wiem, ze pewnie wiekszosc stwierdzi zeby dac tyle na ile mnie stac, tylko, ze ja nie mam zielonego pojecia w jakich granicach w ogole taka suma powinna sie miescic? Bardzo prosze o porade, moze orientujecie sie ile mniej wiecej daje sie koledze na wesele?

Joanna_21

Wysłany: 2009-04-25, 09:46    Ile wypada dać na ślub??
Ja znam tylko jedną zasadę i chyba gdzieś o tym pisałam. Wypada dać tyle, ile pozwoli pokryć koszt Twój i partnera.
Nam się nie przelewa, ale idziemy do kuzyna mojego narzeczonego, wiem że oni kasę zdobywali sami, tak jak nas wiele wyrzeczeń ich to kosztowało itd. i dlatego mimo, że ślub w lipcu to ja już od pewnego czasu odkładam małą sumę, co miesiąc, bo tak lżej i planujemy dac do koperty ok. 400zł.
Ale to rodzina. jakbym szła do takiego kolegi nie jakiegoś najlepszego, to pewnie byłoby to ok. 200zł, ale tylko jakbym wiedziała wcześniej. Jak nas zaskakiwali z zaproszeniem, to czasem akurat nawet ledwo co 100zł mieliśmy, ale z pustego nie naleję :)

Miya

Wysłany: 2009-04-25, 09:58    Ile wypada dać na ślub??
Podobno to jeszcze zależy w jakim miejscu jest wesele. Zasada jest taka, że daję się tak żeby się zwrócił talerzyk plus troszkę więcej. Czyli teoretycznie jeśli my mamy talerzyk za 250 zł to gdzieś 50 zł więcej czyli jakieś 300 zł od osoby, czyli w kopercie jakieś 600 zł od pary, ale to wychodzi duża kwota i nie każdego stać. Myślę, że taka granica 400 zł od pary jest ok. :) Jeśli to rodzina to więcej oczywiście. Ale przecież najważniejsze żebyście przyszli a pieniążki nie są aż tak istotne i nawet jak dacie 200zł to się nic nie stanie. Ja wychodzę z takiego założenia, jeśli was stać to nie oszczędzajcie, bo wesele dla młodych to zawsze duży wydatek, a jeśli wam się nie przelewa to dajcie tyle na ile was stać. :D

Gvalch'ca

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-04-25, 10:16    Ile wypada dać na ślub??
Miya napisał/a:
Ja wychodzę z takiego założenia, jeśli was stać to nie oszczędzajcie, bo wesele dla młodych to zawsze duży wydatek, a jeśli wam się nie przelewa to dajcie tyle na ile was stać.

:brawo: :brawo: :brawo:
U naszym przypadku według algorytmu Miyi wyjdzie (155 + 50)*2=410zł.

budyń_waniliowy

Wysłany: 2009-04-25, 10:16    Ile wypada dać na ślub??
Temat wałkowany już milion razy ale ok :-)

1) Nie ma żadnej zasady, oprócz granicy przyzwoitości (nie przychodzimy z pustymi rękami)
2) Zasada "talerzyka" jest jednynie jakimś wyznacznikiem, ale nie regułą, bo jak idzie na wesele rodzina z 2 dzieci no na 100% nie pokryją kosztów swoich talerzyków. Podobnie młodzi ludzie- po prostu to czasami za duża kwota.
3) Dobrym pomysłem jest (jeśli jest większa grupa znajomych) złożyć się i dać kopertę wspólnie- moja znajoma dostała 1000 zł, od przyjaciół i grupy ze studiów w antyramie ;-)
4) Jeśli na prawdę nie ma szansy odłożyć kasy, bo jest mało czasu albo nie ma z czego to zawsze! mozna kupić prezent, tylko bezpieczny- piękny album, encyklopedię, atlas świata... (koszt do 150 zł)
5) Jeśli Młodzi chcieli kasę, to po prostu wkładasz tyle, ile możesz- myślę, że od 100 w górę (za osobę) to nie obciach, bo jeśli ktoś zaprasza młodych ludzi na pewno się liczy z tym, że kasy mogą nie mieć).
6) Jeśli jest to osoba bliska, to warto trochę poodkładać, albo do kasy dokupić jakąś książkę, żeby była pamiątka.

ot i tyle z mojej strony

http://www.slubcywilny.info/- dla wszystkich zainteresowanych!

Karolinka_U

Wysłany: 2009-04-25, 10:38    Ile wypada dać na ślub??
katka85 napisał/a:
Zastanawiam sie ile pieniedzy od pary wypada dac ?
tyle na ile Cię stać i na ile możecie sobie pozwolić :!:

katka85

Wysłany: 2009-04-25, 11:02    Ile wypada dać na ślub??
Joanna_21, Miya, Karolinka_U, budyń_waniliowy, dziekuje za odpowiedz, jeszcze jest troche czasu bo to w sierpniu dopiero wiec moze odloze cos. Dobrze ze to nie jest zadna rodzina tylko kolega mojego narzeczonego ze szkoly wiec nie bede musiala az tak bardzo oszczedzac :-) dzieki za wypowiedzi, przynajmniej wiem ile mniej wiecej sie daje w takich sytuacjach.

Magda_86
Gość
Wysłany: 2009-04-25, 11:37    Ile wypada dać na ślub??
Karolinka_U napisał/a:
tyle na ile Cię stać i na ile możecie sobie pozwolić
popieram :569:

dark_salve

Wysłany: 2009-04-25, 13:30    Ile wypada dać na ślub??
Ja jak szedłem do znajomych (sam) to dałem chyba 300zł. Zresztą mnie za bardzo nie stać, więc jestem zdania pokrycia talerzyka + coś jeszcze, czyli myślę że jakieś 300-400zł. Na pewno nie więcej. I nie ważne czy rodzina czy znajomi. Tyle mogę dać bo też mam swoje wydatki i nie stać mnie żeby rzucać pieniędzmi na lewo i prawa, czy nawet do góry.

:gitara:

MałaAgacia
Troszkę urosła - wszerz :D

Wysłany: 2009-04-25, 18:29    Ile wypada dać na ślub??
Ja bym dała około 200zł za siebie a za parę jakoś 350-400zł

Misia7

Wysłany: 2009-04-27, 09:26    Ile wypada dać na ślub??
Jak wesele robią znajomi np. koleżanka ze szkoły to dawałam 300 zł za parę. A teraz mamy wesele kuzyna mojego B. i pewnie włożymy tak z 400 zł za parę. Wydaje mi się, że to jest tak w sam raz, ani nien za dużo ani nie za mało. Tak naprawde każdy daje tak jak go stać.

err
Gość
Wysłany: 2009-04-27, 12:29    Ile wypada dać na ślub??
Miya napisał/a:
Zasada jest taka, że daję się tak żeby się zwrócił talerzyk plus troszkę więcej.

tylko wcześniej musisz roztrąbić wszem i wobec że micha gościa kosztuje 250 zł :)
za Misią7, 300 zł za parę, w szczególnych przypadkach 400 zł.

Gvalch'ca

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-04-27, 12:44    Ile wypada dać na ślub??
err napisał/a:
tylko wcześniej musisz roztrąbić wszem i wobec że micha gościa kosztuje 250 zł

Hehe, faktycznie bo 250zł to troszkę więcej niż standardowo. Chociaż ja z T. zawsze jakoś dyskretnie staramy się sprawę wybadać :D .

Miya

Wysłany: 2009-04-27, 13:55    Ile wypada dać na ślub??
No tak wiadomo, że nikt nie będzie mówić na około ile kosztuje talerzyk. Ala ja myślę, że jak się dostaje zaproszenie to już zawsze można wybadać, wiadomo, że inna będzie cena w wynajętej sali gdzie gotują kucharki, inna w restauracji inna w hotelu inna w pałacyku a inna w remizie. Mniej więcej wiadomo ile może taki talerzyk kosztować, a poza tym w dzisiejszych czasach w internecie można znaleźć wszystko. :)

err
Gość
Wysłany: 2009-04-27, 14:00    Ile wypada dać na ślub??
Miya, jednego nie bierzesz pod uwagę,
mianowicie najniższej krajowej.
Dla normalnego zjadacza 600 zł będzie 2/3 wypłaty, dla emeryta/rencisty będzie to ponad ich miesięczne wynagrodzenie. Dla takiego 300 zł to kupa kasy.
Współczuję sytuacji. Cholernie drogo was to będzie kosztować, małe szanse że dostaniecie tyle ile wyliczasz od pary. No chyba że masz bogatych gości.
Ja mam dobrze :-D ze 35 zł mnie łebek kosztuje :-D :-D :-D

Odpowiedz do tematu