WSZYSTKIE POTRZEBNE DOKUMENTY

napisał/a: indiend 2006-08-25 00:10
Ja nie byłam u Bierzmowania. Isc nie zamierzam, na cale szczęście nie trzeba mieć bierzmowania, żeby wziąć ślub...ate nauki jakos przeboleje.
napisał/a: samsam 2006-08-25 07:21
Wiesz indiend, nie byłabym pewna, czy do ślubu nie jest potrzebne bierzmowanie. Z tego co pamiętam, to konieczne są dwa sakramenty: sakrament chrztu, sakrament bierzmowania. Trzeci sakrament ślubu - podczas ceremonii.
Wydaje mi się,że chcąc brać ślub kościelny będziesz musiała jednak iść do bierzmowania.
A dlaczego nie byłaś wcześnie u bierzmowaniaj? Z przekonań?
napisał/a: Sofik23 2006-08-25 08:33
Oj indiend, obawiam się, że Sylwia ma rację....bierzmowanie jest wymagane przy ślubie kościelnym ;]
napisał/a: indiend 2006-08-25 09:19
Już się dowiadywałam o to całe Bierzmowanie. Nasz Proboszcz i Proboszcz Koszalina powiedzieli, że Bierzmowanie do Ślubu Koscielnego nie jest potrzebne. Wystarcza nauki Przedmalzenskie. Powiedzieli mi rowniez, ze Bierzmowanie potrzebne jest do bycia matką chrzestną. I ja być nią nie będę mogła. Chyba, że kiedyś się zdecyduje.

Nie chodzi o przekonania. Wierzę w BOga, modlę się co wieczór. Ale nie wierzę w Kościół. Do Kościoła nie chodzę. Można powiedzieć, że jestem wierząca - niepraktykująca. Juz gdzies od kogos slyszalam, ze w takim razie jestem nikim, ale jakos mnie to niespecjalnie obchodzi co mysla na ten temat ludzie. Jestem pewna, ze wierze w Boga bardziej niz niejedna babcia-dewotka (przepraszam za wyrazenie), ktora co niedziela, ba! codziennie nawet biega do Kosciola, albo slucha Radia Maryja.
napisał/a: samsam 2006-08-25 10:20
Mam identyczny pogląd. wierzę w Boga - nie wierzę w kościół. Ale bierzmowanie to chyba nie jest wymysł kościoła. Jest to sakrament, tak jak sakrament chrztu, czy sakrament ślubu, do którego każdy wierzący powinien przystąpić (według mnie).
Ja równiez nie chodzę do kościoła, co nie oznacza, że sie ni emodlę i jestem niewierzącą osobą.
Ale zaskoczyła mnie odpowiedź tego księdza. Z tego co pamiętam ( abyło to dosyć niedawno), to bi8erzmowanie było warunkiem koniecznym.
Rok temu nawet brała ślub moja koleżanka ze studiów i jej mąż również nie mial bierzmowania. Przed ślubem niestety szybko musiał ten sakrament przyjąć.
napisał/a: indiend 2006-08-25 10:54
Nie sadze, zeby tylko tutaj panowała taka zasada, wiec moze ksiadz mnie nie zrozumial, albo wlasnie myslal, ze przystapie do sakramentu przed samym slubem. Tez tak byc moze.
O przekonaniach pisalam codo wiary i Kosciola.
A jesli chodzi o bierzmowanie to po prostu mam uraz do naszego bylego proboszcza. Pamietam, ze kiedys poszlam do spowiedzi i po mnie bylo kilka innych dziewczyn. Potem w srodku spotkania (przygotowujacego) Ksiadz przerwal, wskazal palcem na mnie i powiedzial, ze nie potrafie zachowac sie w trakcie spowiedzi. Kiedy ja nic nie zrobilam tylko te dziewuchy za mna sie wyglupialy.
Potem zaczal ciagle mi dogadywac. Mowil, ze mnie nawet do piekla nie przyjma itepe. Mielismy takie dzienniczki i wszystkim podpisywal ze byli na spotkaniu a mi nie. I jak przed samym bierzmowaniem byla ta komisja i zobaczyli ze niemam ani hednego podpisu to powiedzieli ze mnie do sakramentu nie moga dopuscic, a bylam na kazdym. Katechetka im wszystko powiedziala, ale ja mialam taki uraz, ze zrezygnowalam dzien przed uroczystoscią.
napisał/a: samsam 2006-08-25 11:14
Acha, to już wszystko jasne. Wiesz co, ja chyba tak samo bym postapiła. To nie macie fajnego proboszcza. A on nadal jest, czy się zmienił?
napisał/a: indiend 2006-08-25 11:46
Zmienil sie. Chyba nawet biskup go odwołał z tego co slyszałam.
napisał/a: Sofik23 2006-08-25 13:05
A ja znalazłam to:
"Wymagane dokumenty:
- dowody osobiste
- świadectwo chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne)
- świadectwo bierzmowania
- świadectwa nauki religii
- potwierdzenie nauk przedmałżeńskich
- zaświadczenie z poradni przedmałżeńskiej"
Hmmm, to bardzo dziwne, że u Ciebie nie wymagają indiend
napisał/a: samsam 2006-08-25 13:51
Może ksiądz źle zrozumiał.
napisał/a: indiend 2006-08-25 14:54
Najprawdopodobniej. Przy okazji zapytam jeszcze raz i Wam napisze jakie to sie u nas dziwi dzieją w Sławnie
napisał/a: atka83 2006-11-14 22:23
Mm nadzieje,że tego nie było

Ślub cywilny

Ślub cywilny jest prawnym usankcjonowaniem związku małżeńskiego. Zawierany jest on w Urzędzie Stanu Cywilnego jednego z nowożeńców.

Wymagane dokumenty:
1.dowody osobiste
2.skrócone odpisy aktów urodzenia (do zdobycia w USC)
3.wdowa (wdowiec):
skrócony odpis aktu zgonu małżonka
4.rozwiedziona (rozwiedziony):
skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub sentencja wyroku sądu o jego rozwiązaniu
5.W przypadku gdy jedną ze stron jest cudzoziemka (cudzoziemiec):
-paszport
-zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego, wydane przez właściwy organ w swoim kraju

Dodatkowo kobieta przed 18 rokiem życia, a mężczyzna przed 21 rokiem życia:
-orzeczenie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie związku

Należy także złożyć oświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego.

Termin:
Co najmniej miesiąc i jeden dzień przed planowaną datą ślubu. W uzasadnionych przypadkach kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może skrócić miesięczny termin oczekiwania na zawarcie małżeństwa. W tym celu należy złożyć odpowiedni druk podania wraz z uzasadnieniem. Decyzja o wcześniejszym terminie wydawana jest niezwłocznie po złożeniu podania. Od odmownej decyzji możliwe jest, w terminie 14 dni, zwrócenie się do sądu rejonowego o rozstrzygnięcie zasadności odmowy.



Ślub kościelny

Ślub kościelny nie jest uznawany przez polskie prawo. Należy oprócz niego wziąć ślub cywilny lub przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby ślub kościelny spełniał warunki ślubu konkordatowego. Ślub kościelny najczęściej jest zawierany w parafii panny młodej lub pana młodego. Można jednak wziąć ślub także w innym kościele. Wzięcie ślubu w innej parafii wymaga zgody własnej parafii.Ślub kościelny nie jest uznawany przez polskie prawo. Należy oprócz niego wziąć ślub cywilny lub przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby ślub kościelny spełniał warunki ślubu konkordatowego. Ślub kościelny najczęściej jest zawierany w parafii panny młodej lub pana młodego. Można jednak wziąć ślub także w innym kościele. Wzięcie ślubu w innej parafii wymaga zgody własnej parafii.

Wymagane dokumenty:
1. dowody osobiste
2. metryki chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne)
3. zaświadczenia o bierzmowaniu (jeżeli nie zaznaczono tego na świadectwie chrztu)
4. świadectwa nauki religii
5. potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej
6. zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi jeżeli głoszone były w innej parafii
7. zaświadczenia o spowiedzi

Termin:-6 miesięcy przed wybraną datą ślubu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia dokładnej daty ślubu (czasami należy tę datę potwierdzić w wyznaczonym przez księdza terminie).
-3 miesiące przed ustaloną datą ślubu w kancelarii parafialnej spisuje się protokół przedślubny. Do spisania protokołu z dokumentów potrzebne będą cztery pierwsze pozycje.
Po spisaniu protokołu przez 2 tygodnie w parafiach Młodych głoszone są zapowiedzi. Młodzi przystępują po raz pierwszy do spowiedzi. W tym samym czasie należy rozpocząć uczęszczanie na kurs przedmałżeński (kurs trwa do 10 tygodni).
-2 miesiące przed ślubem należy zacząć spotkania w poradni rodzinnej (mogą trwać nawet 6 tygodni).
-dzień przed ślubem po raz drugi przystępujemy do sakramentu spowiedzi.
-w dniu ślubu należy dostarczyć zaświadczenia o spowiedzi



Ślub konkordatowy

Od lipca 1998 roku (po podpisaniu ustawy konkordatowej przez Polskę i Stolicę Apostolską) wystarczy zawrzeć związek małżeński w kościele oraz dopełnić kilku formalności, aby był on uznawany przez polskie prawo. Jest to tzw. ślub konkordatowy. Ślub konkordatowy najczęściej jest zawierany w parafii panny młodej lub pana młodego. Można jednak wziąć ślub także w innym kościele. Wzięcie ślubu w innej parafii wymaga zgody własnej parafii.

Wymagane dokumenty:
1.dowody osobiste
2.metryki chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne)
3.zaświadczenia o bierzmowaniu (jeżeli nie zaznaczono tego na świadectwie chrztu)
4.świadectwa nauki religii
5.zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego
6.potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej
7.zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi jeżeli głoszone były w innej parafii
8.zaświadczenia o spowiedzi

Termin:-6 miesięcy przed wybraną datą ślubu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia dokładnej daty ślubu.
-3 miesiące przed ustaloną datą ślubu w kancelarii parafialnej spisuje się protokół przedślubny. Do spisania protokołu z dokumentów potrzebne będą cztery pierwsze pozycje.
Po spisaniu protokołu przez 2 tygodnie w parafiach młodych głoszone są zapowiedzi. Młodzi przystępują po raz pierwszy do spowiedzi. W tym samym czasie należy rozpocząć uczęszczanie na kurs przedmałżeński (kurs trwa do 10 tygodni).
-nie wcześniej niż trzy miesiące przed uroczystością należy zdobyć z Urzędu Stanu Cywilnego zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (zaświadczenie to jest ważne tylko 3 miesiące). W tym celu należy zgłosić się do U.S.C. z dowodami i skróconymi odpisami aktów urodzenia.
-2 miesiące przed ślubem należy zacząć spotkania w poradni rodzinnej (mogą trwać nawet 6 tygodni).
-tydzień przed należy spisać akt ślubu. W tym celu stawiamy się z kompletem dokumentów (bez zaświadczenia o spowiedzi) w kancelarii parafialnej. Do spisania aktu ślubu zgłaszają się również dwaj świadkowie z dowodami osobistymi. Jeżeli świadkowie z jakiś przyczyn nie mogą się stawić wystarczy podać ich imiona, nazwiska, wiek oraz adresy.
-dzień przed ślubem po raz drugi przystępujemy do sakramentu spowiedzi.
-w dniu ślubu należy przyjechać do kościoła na kilkanaście minut przed uroczystością. Wraz ze świadkami udać się do zakrystii. Musimy posiadać zaświadczenia o spowiedzi. Wobec świadków i księdza, który będzie udzielał sakramentu małżeństwa narzeczeni, składając podpisy, potwier-dzają wolę wywarcia skutków cywilnych małżeństwa kanonicznego. Dokument podpisują także świadkowie, natomiast duchowny asystujący złoży swój podpis dopiero po zawarciu małżeństwa.

W ciągu 5 dni od zawarcia związku małżeńskiego ksiądz zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie Urząd Stanu Cywilnego.

Po około 2 tygodniach w Urzędzie Stanu Cywilnego gotowe są do odebrania skrócone odpisy aktu ślubu. Po odpisy ten może zgłosić się tylko jeden ze współmałżonków, ale z obydwoma dowodami osobistymi (do dowodów wbijane są odpowiednie adnotacje).