Ślub w kościele bez mszy.

napisał/a: Asior 2008-03-25 08:45
Chciałam zapytać czy jest możliwość wziąć ślub kościelny który nie byłby odprawiony w czasie mszy świętej. Słyszałam że takie śluby są krótsze i występuje w nich czytanie ewangelii, przysięga, komunia i błogosławieństwo. Czy ktoś z Was był na takim ślubie? Jak to dokładnie wygląda?
napisał/a: ~gość 2008-03-25 08:58
Asior, nie byłam osobiscie, ale kumpela miała taki slub, całościowo trwało to z 20 minut..i wygląda to tak, jak wymieniłaś.. To zależy od pary, czy chce miec ślub rzymski(czyli z mszą) czy nie...choć Ksieża oczywiście obstają za wersja pierwszą i namawiają usilnie do wziecia właśnie takiego ślubu w Kosciele..
napisał/a: ulisiaa20 2008-03-26 14:57
takie śluby sprawdzają się też, gdy jest to ceremonia 2w1 tzn ślub wraz z chrztem. Tak było u mojej kuzynki a teraz i u mnie. w przypadku kuzynki cała ceremonia trwała 30 minut, a nie 1h 40min, jak na początku mi zasugerował ksiądz. podpowiadam, że taki ślub jest o wiele krótszy i dla wielu gości wygodniejszy niż tradycyjny.
napisał/a: Asior 2008-03-26 15:12
Ja chce taki ze względu na malutką liczbe gości. Głupio będzie wyglądać jak kościół będzie pusty.
napisał/a: ~gość 2008-03-27 09:19
hmmm..nigdy na takim nie byłam i pierwsze słyszę :D
ta opcja mi się spodoba ale chyba tradycyjny to tradycyjny....
zawsze wydłuży ten piękny dzień i tę chwilę.....
myślę, że nawet ta msza sprawi mi radość
bo to przeceiż chwila z Bogiem...
nie jestem jakąs mega katoliczką żeby być codziennie w kościele ale staram się zaglądać w niedzie i święta choć te niedziele czasem śa ciężkie więc w dniu ślubu nie chciałabym tego skraca nawet gdybyśmy mieli zostać tylko my!
nie, nie!!
opcja 20min ślubu kościelnego dla mnie odpada :/
Asiorku a ty już się zdecydowałąś? masz jeszcze sporo czasu (jak ja :D)
ja ostatnio zastanawiam się nad księdzem, którego wybrać bo jeden jest ok ale ma kiepskie kazania a drugi robi problemy z załatwianiem ale kazanie ma extra! takie poruszające...

sorki za ota ale chcę jakoś delikatnie wytłumaczyć, że opcja krótszego wesela (dla mnie) nie jest dobrym rozwiązaniem nawet ze względu na małą liczbę gości

aa pierszwe moje skojarzenie (nie chcę cię urazić ale osądzać!!) to że ta krótsza msza to ucieczka od Boga i tylko odpękanie tradycji! a nie o to chodzi....
(naprawdę nie mam nic złego na myśli, to moje odczucie i zdanie na ten temat, które nie wykluczam może się zmienić jak każdy plan dot ślubu i wesela )
napisał/a: Asior 2008-03-27 09:30
AILATANka, dzięki za opinie:)
AILATANka napisal(a):a ty już się zdecydowałąś?

niby jestem zdecydowana ale nie wiem, czy którykolwiek ksiądz tutaj zgodzi sie na taką forme.
AILATANka napisal(a):ta krótsza msza to ucieczka od Boga

tu akurat nie chodzi o ucieczke od Boga, ja 10 lat prześpiewałam w kościele na mszach razem z zespołem i nie chodzi mi o to żeby odpękać tą msze ale głównie o kwestie organizacyjne.
Chce tego dnia wziąć najpierw ślub cywilny, później kościelny i pojechać z gośćmi na obiad i już. Nie wyprawiam wesela. W związku z tym, że urząd do 15tej, a msze u nas w kościele są o 17 to nijak to ze sobą nie da sie połączyc. Nie wezme cywilnego przecież, nie pójde na obiad i nie wroce do kościoła. Dlatego rozwiązanie ze ślubem bez mszy by mi bardziej pasowało.
A co do kościoła i przeżywania tego dnia to znam małżeństwa które ,,nie uciekly przed Bogiem" i miały normalną msze, a po ślubie o tym Bogu całkiem zapomnieli i już do kościoła nie chodzą. Tak więc to indywidualna sprawa każdego z nas:)
napisał/a: ~gość 2008-03-27 09:52
Asior, nie chciałam urazić :)
wiem, że większość ludzi (i znó mogę kogoś urazić ale trudno) bierze ślub kościelny ze względu na tradycję..... dziwi mnie takie zachowanie ale to
Asior napisal(a):indywidualna sprawa każdego z nas
:)

Asior napisal(a):urząd do 15tej, a msze u nas w kościele są o 17
kurcze to naprawdę kijowo :/ a nie da się mszy pezyspieszyć??? tylko o 17 macie? u nas można wybierać od 14-17 a nie mieszkam w wielkim mieście ;)
napisał/a: Asior 2008-03-27 09:58
No właśnie tylko o 17, bo tu jest pełno kościołów i może gdzie indziej mają inne godziny. Mysle że najlepiej jak pójde i pogadam z księdzem. Wtedy sie wybierze najlepsze rozwiązanie:)
napisał/a: ~gość 2008-03-27 10:10
Asior napisal(a):Mysle że najlepiej jak pójde i pogadam z księdzem
TEŻ TAK MYŚLĘ :) tylko nie daj się skołować :D oni to robią tak umiejętnie ;)
napisał/a: gold-fish 2008-04-15 10:32
Moim zdaniem to fajny pomysł. Tym bardziej ze marzy mi sie slub w ogrodzie, na powietrzu Do tej pory zastanawiałam się jak to połaczyć, bo zawsze są problemy z urzędnikami zeby zrobić ślub po za urzędem. Moze z księdzem nie będzie takich problemów.